Světový unikát. Malijka porodila rekordní devaterčata

Malijka porodila devět dětí. Zdroj: Twitter

Rekordních devět dětí se v úterý narodilo ženě ze západoafrického Mali, u které lékaři původně předvídali sedmerčata. Oznámily to malijské úřady, podle kterých je nová matka i její potomci v pořádku, napsala agentura AFP.

Těhotenství Halimy Cisséové fascinovalo Mali i nejvyšší patra tamní politiky. Když lékaři v březnu oznámili, že Cisséová potřebuje speciální péči, úřady jí zařídily převoz do nemocnice v Maroku, kde žena děti přivedla na svět císařským řezem.

„Novorozencům (pěti holčičkám a čtyřem chlapečkům) i matce se zatím daří dobře,“ uvedla malijská ministryně zdravotnictví Fanta Sibyová.

Očekávalo se, že Cisséová porodí sedm dětí. Tolik jich na ultrazvuku našli lékaři v Maroku i Mali, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Mluvčí marockého ministerstva zdravotnictví AFP sdělil, že o takovém porodu nemá žádné informace.

Devaterčata jsou velmi vzácná. Donošení takového počtu dětí často doprovází komplikace, které nezřídka znamenají, že se ne všechny plně vyvinou, píše agentura Reuters. Devět dětí na svět přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z novorozenců však nepřežil. V roce 2009 se Američance Nadye Sulemanové narodila císařským řezem osmerčata. Jednalo se o první případ v historii, kdy přežily všechny děti.

ČTK, vlb