Systém pro ověřování léků komplikuje výdej v lékárnách

Problémy systému pro ověřování pravosti léčiv zpomalují výdej léků v lékárnách. Podle České lékárnické komory (ČLnK) byla chybovost téměř 50 procent. Kvůli zachování zdravotní péče a umožnění plynulého vydávání léčiv ČLnK doporučila lékárníkům systém odpojit. Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) uvedla, že situaci řeší chyby si vyžádaly odstávku systému. Lékárníci musí pravost vydávaného léku ověřovat v databázi výrobců od 9. února. Systém ale zpočátku nefungoval správně, ministerstvo zdravotnictví proto povolilo bez pokuty vydat i léky, u nichž systém hlásí chybu.

„My se nemůžeme dovolit, aby kvůli tomuto systému a kvůli tomu, že tam budou třeba nějaké problémy na straně těch, kteří za ten systém jsou odpovědni, tak aby pacient nedostal svůj lék,“ uvedl k problému ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Při procesu ověření v lékárnách dochází k téměř 50procentní chybovosti: přibližně u každého druhého balení léků se nedaří operaci ověření dokončit. Lékárníci, provádějící ověření nikoli při příjmu do lékárny, ale při výdeji pacientovi, hlásí chybovost ještě vyšší,“ uvedla komora. Problémy, podle ní byly už minulý týden.

„Problémy s konkrétními přípravky, zásadní výpadky funkčnosti, ztrátu komunikace, nemožnost ověření nebo zneplatnění kódů zaznamenávají lékárníci od únorového spuštění systému. Situace se s postupem času naopak zhoršuje. Opakovaně proto sdělujeme, že systém není připraven do ostrého provozu od 1. 1. 2020 a na ministru zdravotnictví budeme požadovat odklad sankcí za neověření i pro příští rok. Nemůžeme připustit, aby bylo kvůli technickým potížím systému znemožněno poskytování lékárenské péče a naši pacienti tím byli ohroženi,“ dodává viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D..

„Zásadní informací je, že zdraví pacientů není ohroženo. Podle informací z lékáren dochází k ověření jedné krabičky na druhý, nezřídka až pátý pokus, mnoha lékárníkům se nedaří ověřovat pravost léků vůbec,“ komentuje nefunkční systém ověřování léčiv PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK

Problémy s ověřováním nebo pomalou reakcí systému zaznamenala NOOL dnes ráno. „Noční drobná úprava systému mimo jiné posílila kapacity virtuální infrastruktury, ale problém se jeví jiný,“ uvedla organizace, která sdružuje výrobce léčiv a své zástupce v ní mají i lékárníci.

„K problému došlo dnes ráno zřejmě v důsledku změny v systému Microsoft. Od rána došlo k mírnému zlepšení. V současnosti se stále nemožnost ověření unikátního identifikátoru týká zhruba každé třetí transakce podle údajů koncových uživatelů. Na odstranění problému stále pracuje NOOL a firma Solidsoft Reply,“ sdělila odpoledne ČTK Šimůnková. Pacientů se ale problémy podle ní nedotknou, léky dostanou.

Problémy systému v únoru byly podle ní způsobené tím, že někteří výrobci do systému nenahráli všechna data. Speciální kódy musí mít léky vyrobeném po 9. únoru, léky bez nich tak budou v lékárnách ještě několik měsíců, dokud jim neskončí expirace.

Systém kontroly léčiv v celé EU podle nařízení provozují farmaceutické firmy, v Česku sdružené pod NOOL. Povinností výrobce je kódy balení do systému nahrát. Podle České asociace farmaceutických firem náklady výrobců v EU překročily miliardu eur (asi 25,8 miliardy korun). Česká lékárnická komora tvrdí, že naskenování každé krabičky je bude na nákladech na práci a pořízení nových čteček stát 640 milionů korun. Největší část tvoří náklady na práci, lékárny musely pořídit i nové čtečky.

Nejedná se o zdaleka první problém, který systém na výdej léků způsobuje pacientům a lékárníkům.