Systém trasování pacientů s covid 19 selhává i po měsících ostrého běhu

FOTO:@adamvojtechano

Aktuální případ rodiny strážníka pražské městské policie poukázal na nedostatky systému vyhledávání kontaktů pacientů s covid 19. Nejedná se o jediný případ. Ani po pěti měsících tak zřejmě není tato procedura bezvadně funkční. Místo nápravy chyb převládla cenzura a alibismus odpovědných.

Připomeňme, že první tři případy nákazy pacientů koronavirem odhalily testy v České republice už 1. března 2020. Fér je také připomenout, že personální situace krajských hygienických stanic není po letech škrtů nijak uspokojivá. A dosud leží trasování kontaktů nakažených pacientů jenom na hygienicích.

„Na rozdíl od ostatních složek zdravotnictví nemůžeme směnovat. Naši lidé jedou několik měsíců nadoraz, v režimu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ hájí hygieniky současný šéf krajské hygienické stanice pro liberecký kraj Vladimír Valenta s tím, že se snaží využít i pomoc studentů zdravotnictví.

Jak se ale ukazuje, ani po pěti měsících po prvním výskytu koronaviru nefunguje systém trasování kontaktů bez problémů.

Pražská městská policie zveřejnila koncem července na webu příběh svého zaměstnance, který popsal, jak se u čtyř z osmi členů jeho rodiny objevila nákaza koronavirem, včetně přístupu ošetřujícího lékaře a středočeské hygienické stanice. Policie potvrdila jeho autenticitu.

Poté, co se u policistova syna a dalších rodinných příslušníků potvrdila nákaza covid 19, uvádí příběh zarážející postup hygienické stanice při dalším trasování kontaktů nakažených.

„Na druhé straně telefonu nám paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15.30 hod., že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. 7 a všechny naše kontakty si máme obvolat sami,“ popisuje policie.

„Dnes je čtvrtek 30. 7. 2020, 16.00 hod. Doposud se žádnému ze tří nově pozitivních členů společné domácnosti nikdo z hygienické stanice neozval. Nikdo z hygienické stanice jejich další kontakty netrasuje. Nikdo z odpovědných nic neřeší. Opět se musíme spolehnout sami na sebe. Všechny naše kontakty obvoláváme,“ pokračuje zveřejněný popis.

Po zveřejnění případu, přišla zarážející reakce hygieniků.

„KHS se týká část datovaná od pátku 24.7., kdy se KHS z informačního systému dozvídá pozitivní výsledek vyšetření. Je tedy zřejmé, že syn autora článku již minimálně od 16.7., kdy začal projevovat klinické příznaky, v rodině nákazu rozšířil. Pokud rodina nákazu předpokládala, a v dnešní době je to více než potřebné, měla se zachovat zodpovědně sama a zajistit jeho izolaci, minimálně od seniora, který s nimi sdílel domácnost. Syn autora nebyl v takovém zdravotním stavu, aby byl hospitalizován (čili izolován jinde) a na tom, jestli pozitivita ostatních členů domácnosti byla řešena o několik hodin či o den později, by na výsledku stejně nic nezměnila. Pokud členové domácnosti tušili, a posléze věděli, že se jedná o Covid, sami se měli chovat tak zodpovědně, aby nikoho dalšího nenakazili,“ uvedla ředitelka odboru protiepidemického Lilian Rumlová v reakci zveřejněné na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Zdravotnická cenzura?

Hlavní hygienička Jarmila Rážová podle serveru Novinky.cz požádala, aby krajská hygienická stanice věc vyšetřila. Ačkoliv hygienici mají podle Rumlové jasno v tom, co měl nebo neměl dělat někdo jiný, o případu se rozhodli mlžit.

„KHS Stč. kraje na skutečnosti popisované v článku MP Praha bohužel nemůže podrobně reagovat, neboť rámcové indicie tam uvedené neposkytují dostatek informací k tomu, abychom okolnosti příběhu propojili s postupem konkrétního epidemiologa v konkrétním případu,“ uvedla Rumlova v reakci.

„V sobotu ve 14:00 jsem měl jako ředitel telefonát se zaměstnancem Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, kde jsem čekal, že budou chtít znát podrobnosti a budou se tou věcí zabývat. Velmi jsem se spletl. Ten dotyčný chtěl cenzurovat naše sociální sítě a požadoval stažení příspěvku,“ uvedl šéf pražské městské policie Eduard Šuster.

Tlak na stažení příspěvku začali vyvíjet i politici. Ten byl nakonec skutečně ze stránek policie odstraněn. Stále je však veřejně dostupný z jiných zdrojů.

Případů je více

To, že v systému trasování panují zmatky, je patrné z dalšího případu tentokráte z letního tábora, který publikoval server iDnes.cz začátkem srpna.

„Přehazovali si mě jako horký brambor. Napřed se mi ve čtvrtek ozvala pražská hygiena, že to dává na starost jihočeské a ta se mi ozve. Neozvala, tak jsem tam v pátek volal sám a dozvěděl jsem se, že by si to měla přebrat pražská, protože první nakažený byl testovaný v Praze. Nakonec se mi v sobotu večer ozvala jihočeská hygiena a vyžádala si seznam účastníků s kontakty,“ uvedl vedoucí tábora Lukáš F.

Systémová chyba to není, může za to lékař

Ministerstvo zdravotnictví, které vede Adam Vojtěch (za ANO) sice opatrně uznává, že na straně hygieniků nebylo vše tak, jak mělo. Chyby ale vidí spíše na straně jednotlivých lékařů.

Dost možná proto, že krajské hygienické stanice jsou organizace v přímé působnosti tohoto resortu, systémově podléhající náměstkyni ministra zdravotnictví a hlavní hygieničce Jarmile Rážové.

„Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla KHS začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu, taktéž k testu na covid,“ uvedlo ministerstvo.

„Podle všeho tak došlo ke špatnému zhodnocení zdravotního stavu dotyčného ze strany lékařů. Systém je nastaven, praktičtí lékaři mají od Ministerstva zdravotnictví jasně dané metodiky a algoritmy,“ dodává ministerstvo.

„Na případnou podzimní vlnu covid 19 jsme dobře připraveni. Spojili jsme síly s @ArmadaTweetuje a daří se nám velmi dobře trasovat kontakty nakažených prostřednictvím chytré karantény,“ uvedl Adam Vojtěch na twittru.

Adam Vojtěch tak vkládá velké naděje do systému chytré karantény, ale ani ta se bez práce hygieniků neobejde.