Téměř 200 tisíc seniorů 70+ se nezaregistrovalo k očkování

Ilustrační fotografie

Téměř 197 tisíc seniorů nad 70 let, tedy asi 13 procent z této věkové skupiny, není ani registrováno k očkování proti covidu-19. Naproti tomu polovina z nich už má vakcinaci dokončenou, téměř 80 procent dostalo alespoň jednu dávku a sto tisíc zaregistrovaných čeká na termín, většinou u praktického lékaře. 

Lidé nad 70 let se k očkování mohou hlásit čtvrt roku, osmdesátníci a starší asi čtyři a půl měsíce a ti, kteří žijí v domovech pro seniory, se spolu se zdravotníky očkují už od konce loňského roku. Celkově žije v Česku asi 1,4 milionu lidí nad 70 let. Podle odborníků právě starším hrozí horší průběh nebo úmrtí v souvislosti s covidem-19, před kterým má očkování chránit.

Více než 800.000 z nich už má dokončené očkování. Téměř 80 procent lidí této skupiny dostalo už alespoň jednu dávku vakcíny, což podle odborníků vedlo i tomu, že méně lidí s vážným průběhem směřuje do nemocnic. Zbývá ale stále kolem sta tisíc lidí nad 70 let, kteří jsou registrovaní a čekají na termín, a zhruba 197.000 lidí, kteří nejsou očkovaní ani registrovaní.

Celkově už bylo očkování dokončeno u zhruba 13 procent obyvatel a 36 procent dostalo alespoň jednu dávku. V každé věkové skupině nad 50 let, pro které byly registrace postupně otevírané vždy po pěti ročnících, se zaregistrovalo už alespoň 50 procent lidí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve Sněmovně řekl, že cílem je očkovat 70 až 75 procent obyvatel. Zájem zatím projevilo asi 44 procent populace.

ČTK, vlb