Ten, kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy. Drsný vzkaz pro ministra Vojtěcha

FOTO: Domov U Biřičky

Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu s prohlášením ministra Vojtěcha, že za zavlečení nákazy do domova seniorů může personál, si jejich provozovatelé přestali brát servítky. Ve víru událostí na ně totiž ministr zdravotnictví zapomněl s ochrannými pomůckami. Místo nich se jim dostalo knížecích rad. Senioři jsou při tom nejohroženější skupinou, mimo pozornost zůstali měsíc.

Ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ministryni sociálních věcí Janě Maláčové pořádně vyčinila v otevřeném dopise Daniela Lusková, ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové a také viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

„Na konci března, kdy je pandemie v plném útoku a dopadá na kolektivní zařízení, nám doporučíte, abychom zakázali návštěvy, zavedli hygienu rukou a měřili zaměstnancům a klientům teplotu. No dovolte! Děláte z nás nekompetentní blbečky, kteří potřebují poradit tak bazální věc. Prohlásíte, že mezi klienty služeb to zavlekl personál, a to se zcela negativní konotací. No dovolte! Jistěže nákazu donese personál, ovšem ten to nedělá schválně, musí chodit do práce a starat se o rodiny. Nejsme v karanténách,“ napsala Lusková.

„Žádali jsme Vás o to (poznámka redakce: na začátku března), aby zdravotnická zařízení měla povinnost otestovat nám suspektní klienty a klienty vracející se ze zdravotnických zařízení. Takovou povinnost ve Vašem mimořádném opatření a navazujícím doporučení nenajdeme. Nenašli jsme tam ani sdělení, že dostaneme adekvátní ochranný materiál pro naše zaměstnance, od Vás, od krajů, od kohokoli,“ dodala.

Ministr Vojtěch se v Otázkách Václava Moravce hájil tím, že nejde primárně o jeho odpovědnost. „Nemůže všechno řešit ministerstvo zdravotnictví, to je přece naprosto logické,“ řekl. Odmítl tvrzení, že stát nechal seniory napospas koronaviru. Připomněl, že mezi prvními mimořádnými opatřeními byl zákaz návštěv v domovech seniorů.

Vláda ale v době, které se výtka Luskové týká, uložila centrální nákup ochranných pomůcek Vojtěchovu ministerstvu, jeho tým měl zajistit i distribuci, což nezvládl. Až později padlo rozhodnutí přesunout krizové řízení pod ministra vnitra Jana Hamáčka. Ministerstvo zdravotnictví už obstarává jen své přímo řízené nemocnice, a občas vypomůže i jinde.

Podle šéfky Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové bylo chybným rozhodnutím, že stát nezásoboval poskytovatele sociálních služeb průběžně. Jednotliví poskytovatelé přitom na nedostatek pomůcek upozorňovali už počátkem března.

Ministerstvo nařídilo, aby domovy pro seniory vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky.

„On možná pan ministr ani neví, jak to v těch zařízeních vypadá,“ poznamenala Žitníková s tím, že v 90 procentech domovů nelze nařízení ohledně oddělení prostor stavebně řešit.

Dostatek adekvátních osobních ochranných prostředků a dostatečné testování zaměstnanců, pacientů zdravotnických zařízení a klientů sociálních služeb je podle odborů jedinou cestou, jak současnou pandemii zvládnout bez zbytečných ztrát na zdraví a životech pacientů, klientů i personálu.

Lusková se opřela i do ministryně Jany Maláčové. „Zazdila nás vlastní ministryně, která trapně poštěkává do médií, že se ministra Vojtěcha bude ptát… dosud pro sociální služby neudělala zhola nic a není schopná ani metodického vedení tak rozsáhlého segmentu, jakým sociální služby jsou! Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců.“

„Ten kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte,“ uvedla Lusková v závěr dopisu.

Téměř celý březen oba ministři nekladli důraz na praktickou ochranu seniorů, po otevřeném dopise Luskové ministr Vojtěch zareagoval. Vydal mimořádné opatření (30. března 2020), ve kterém domovům pro seniory a dalším, nařídil přijímat osoby za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních až poté, co podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Dále bylo poskytovatelům nařízeno, aby osoby, které po tomto vyšetření přijmou za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních, umístili po dobu 14 dnů od jejich přijetí do samostatného pokoje.

V mimořádném opatření však není ani slovo o povinnosti zdravotnického zařízení tento test provést.

„Zaváděná opatření jsem probral také s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a šéfem Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřím Horeckým, kteří s nimi souhlasili,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

S přispěním ČTK