Tento týden má dorazit rekordních 600 tisíc dávek vakcín, přislíbil Babiš

Premiér Andrej Babiš, foto: ÚVČR

Do České republiky má tento týden dorazit zatím rekordní množství dávek vakcín proti nemoci covid-19, konkrétně víc než 600 tisíc dávek od čtyř výrobců očkovacích látek. Tuto středu se podle premiéra otevře registrace k očkování pro lidi mezi 55 a 59 lety, uvedl premiér Andrej Babiš.

Tým Chytré karantény na twitteru večer informoval o tom, že v úterý má dorazit přes 400 tisíc dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech. „Dodavatel nám potvrdil, že ve čtvrtek přijede do ČR i 149 tisíc vakcín AstraZeneca. Dále přijdou vakcíny od Moderny (48 tisíc) a Johnson&Johnson (12 tisíc),“ uvedl tým.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenberga (za ANO) umožní zvýšené dodávky do několika týdnů podávat zhruba 100 tisíc dávek dávek denně. Vakcínu v dubnu dostalo v průměru zatím zhruba 42 tisíc lidí denně, v pracovních dnech po Velikonocích víc než 60 tisíc.

Zejména praktičtí lékaři kritizují, že ještě zbývá asi 350 tisíc lidí nad 70 let nebo ohrožených chronicky nemocných, kteří na očkování čekají, přestože se otevírají registrace i pro další věkové skupiny.

Za čtyři měsíce očkování bylo v Česku podáno přes 2,822 milionu dávek vakcíny. Zhruba tři čtvrtiny připadají na očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech. Plně očkovaných proti onemocnění covid-19 bylo k nedělnímu večeru 945 820 lidí. Vakcína od společnosti Johnson&Johnson vyžaduje pouze jednu dávku, ostatní zatím používané dvě.

ČTK, vlb