Třetina lidí s revmatoidní artritidou není léčena, varují odborníci

Více než třetina lidí, kteří trpí revmatoidní artritidou, není nijak léčena. Včasná léčba přitom může oddálit invaliditu pacientů.

Toto nevyléčitelné autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby, mělo v Česku loni asi 95 tisíc lidí, jejich počet meziročně stoupl zhruba o 6400.

Problémem v léčbě artritidy je nedostatek revmatologů a jejich nerovnoměrné rozložení. Podle dat zdravotních pojišťoven i revmatologické společnosti chybí specialisté především na Vysočině, na Mělnicku, v Teplicích nebo v Děčíně.

Náročný obor

„Revmatologie je náročná, a ne příliš dobře ohodnocená. Pro lékaře proto není obor finančně tak atraktivní, jako řada jiných specializací. Stávající centra jsou přetížena, že už nové pacienty neberou a pokud ano, prodlužují se čekací doby na prohlídky. V některých místech republiky, například v Havlíčkově Brodě, se nám dlouhodobě nedaří sehnat revmatologa vůbec,“ uvedl Jiří Vencovský, předseda České revmatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP).

Lidem s revmatoidní artritidou pomáhá biologická léčba, na kterou se specializuje 55 léčebných center. Moderní léčba je ale podle odborníků dostupná jen asi pro šest až sedm procent nemocných.

Důvodem malé dostupnosti podle zástupců zdravotních pojišťoven není vysoká cena biologické léčby. „Rozpočty center jsou navyšovány podle počtu pacientů, snažíme se podporovat vznik nových center a za poslední dva roky se nám zvýšily počty úvazků ambulantních revmatologů téměř o deset procent, když předtím jen klesaly,“ uvedl náměstek pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala je hlavním důvodem nedostupnosti to, že centra pro biologickou léčbu jsou na hraně svých kapacit a zatím se nepodařilo dohnat dluh, který v oboru v minulých letech vznikl.

Pomáhá Revma Liga

K lepšímu zmapování péče o pacienty s revmatoidní artritidou má pomoci projekt pacientské organizace Revma Liga. Pomocí dotazníků mezi pacienty se snaží zjistit, jestli jsou v jejich případě dodržovány standardy a doporučení pro léčbu tohoto onemocnění.

Při revmatoidní artritidě imunitní systém nesprávně reaguje a „bojuje“ proti vlastním kloubům. Ty otékají a bez vhodné léčby se začnou deformovat nebo rozpadat. Někteří pacienti kvůli tomu skončí v invalidním důchodu. Nemocným bývají nejprve po diagnóze nasazeny protizánětlivé léky typu kortikoidů. Pokud nezabírají ideálně, kombinují se nebo nahrazují moderní biologickou léčbou. Důležité je, aby se pacient dostal do péče odborníka včas. „Z dotazníku mezi našimi členy bohužel vyplynulo, že než se nemocný dostane k revmatologovi, uplyne tři až pět měsíců,“ dodala Edita Müllerová z Revma Ligy.

ČTK