Trump vydá dekret nařizující zveřejňování cen lékařských zákroků

Trump. Zdroj: Pixabay

Prezident USA Donald Trump podepíše dekret nařizující nemocnicím zveřejňovat předem konečné ceny, které pacient zaplatí za běžné testy a procedury. Novinářům to ve Washingtonu řekl ministr zdravotnictví Alex Azar. Opatření má v konečném důsledku přispět ke zlevnění zdravotní péče.

Pacienti mají být podle dekretu dopředu seznámeni s konečnou cenou, ale i se všemi dodatečnými platbami či možnými slevami. „Budou tak lépe informováni a budou moci rozeznat nadměrně nákladné poskytovatele péče.., což zvýší jejich možnosti volby a celkovou konkurenci,“ řekl ministr.

Jako příklad uvedla agentura AP echokardiografické vyšetření (ultrazvukový test funkce srdečního svalu), které může v americké nemocnici stát 3500 dolarů (téměř 80.000 korun), zatímco v ordinaci lékaře jen 550 dolarů (asi 12.000 korun). Pacient bude mít možnost zvolit si levnější variantu.

Azar upozornil, že realizace prezidentského dekretu si vyžádá měsíce, možná roky. Úřady musejí vypracovat doporučení, kterých zákroků se má nařízení týkat a jakou formou bude ceník veřejnosti prezentován.

Nedostatek informací o ceně lékařských zákroků je v USA velký problém, uvedla AP. Pacienti nemají před zákrokem jasno, a zdravotnická zařízení tak mohou držet ceny vysoko. Rozdíly mohou být velké v závislosti na tom, kdo zákrok provádí a kdo ho platí. Některé americké zdravotní pojišťovny už nyní zveřejňují ceník základních služeb. Privátní pojišťovny to odmítají s odkazem na obchodní tajemství.

ČTK