TV Nova má Marešové zaplatit milion korun, rozhodl soud

Ilustrační fotografie

Televize Nova má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit milion korun za reportáže a články, ve kterých novináři nerespektovali presupmci neviny. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 5, sdělila to mluvčí soudu Markéta Fikoczková. Rozsudek není pravomocný. Televize se o dalším postupu rozhodne, až dostane rozsudek písemně. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici a později byla viny zproštěna. Žena žaluje i další vydavatelství.

„Ve věci bylo žalobě vyhověno co do částky 1 000 000 korun,“ sdělila Fikoczková. TV Nova se proti rozhodnutí se může odvolat k Městskému soudu v Praze. „Zatím nemáme písemné vyhotovení rozsudku. Jakmile jej obdržíme a prostudujeme, tak následně zvážíme další kroky,“ sdělila mluvčí televize Lucie Melecká.

Marešová v žalobě chtěla po televizi 12 milionů korun za reportáže nebo články, ve kterých byla označována mimo jiné jako „sestra smrt“ nebo „vraždící sestra“. Odškodnění Marešová požaduje i po vydavatelstvích Mafra (6,7 milionu korun), Economia (dva miliony korun), VLM (2,6 milionu korun) a televizi Prima (6,7 milionu korun) a Czech News Center (4,8 milionu korun). Ve sporu s Czech News Center jí soud nedávno pravomocně přiznal 900 000 korun.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z šesti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá od státu pěti milionů korun.