U většiny pacientek s rakovinou vaječníků se nádor odhalí pozdě

Stužka, symbol boje s rakovinou. Zdroj: Pixabay

U tří čtvrtin pacientek s rakovinou vaječníků se podaří nádor odhalit až v pozdním, obtížně léčitelném stadiu. Ročně jí v Česku onemocní asi 1000 žen, jen pětině z nich se po prodělané léčbě nevrátí. Na dnešním setkání na téma rakoviny vaječníků to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Nádory vaječníků, vejcovodů nebo podbřišnice se podle něj odhalují špatně kvůli jejich umístění. „Břicho je velké a vejde se tam i spousta tekutiny. Nejčastějším příznakem tak je, že žena nemůže dopnout sukni,“ řekl Zikán. Podle něj takový příznak podceňují i pacientky, zaměňují ho spolu se zažívacími problémy za příznaky přechodu.

„Každá tekutina v břiše, kterou nedokážeme vysvětlit, by každého lékaře měly vést k zamyšlení, jestli se nejedná o rakovinu vaječníků,“ dodal Zikán.

První součástí léčby je operace, při níž se musí odstranit co nejvíc viditelných částí nádoru, někdy i s částmi střev nebo pobřišnice. Podle Zikána se pečlivým zásahem může prodloužit život pacientky až o čtyři roky. U 80 procent nemocných se totiž rakovina navzdory operaci a ozařování vrátí.

Některým pacientkám, zejména s dědičnými dispozicemi, kterých je asi 14 až 18 procent, mohou pomoci nové moderní léky. Podle organizací pacientek ale vstupují na český trh později, než v okolních zemích. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové musí lék požádat o registraci v EU, která už je většinou společná, a poté i o stanovení maximální přípustné ceny a výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Zjednodušit proces má podle ministerstva zdravotnictví chystaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Chceme, aby se SÚKL soustředil na zkrácené revize úhrad za účelem snížení jejich ceny a vstup inovativních léčiv do systému veřejných zdravotních pojištění,“ uvedl náměstek ministra Filip Vrubel.

Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala je důvodů, proč se čeští pacienti dostávají k novým lékům později než v sousedních zemích, několik. Český farmaceutických trh je pro firmy malý a tedy málo zajímavý a stanovování cen a úhrad léků je v tuzemsku veřejnosti otevřený proces, který sledují i ostatní země. Podle Česka pak upravují ceny, za které léky pro pacienty nakupují. SÚKL podle něj navíc stále přetahuje délku správních řízení.

ČTK