Ubývá kuřáků klasických cigaret. Hitem je zahřívaný tabák

Cigarety, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Česku dlouhodobě klesá počet kuřáků klasických cigaret. Loni podle posledních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) kouřilo 23,1 procenta lidí starších 15 let, což je meziročně asi o 1,8 procentního bodu méně. Od roku 2012 klesl tento počet asi o osm procentních bodů. Stoupá ale počet uživatelů zahřívaných tabákových výrobků a mezi mladými lidmi také počet kuřáků elektronických cigaret.

Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové se počty kuřáků daří dlouhodobě snižovat. Je to podle ní důsledek zavedení protikuřáckého zákona, zlepšující se prevence a lepší zdravotní gramotností populace.

„Každoroční pokles míry kouření ukazuje, že opatření jako zavedení nekuřáckého zákona, zdravotních varování na krabičkách či zvyšování spotřební daně na tabák fungují. Postupně se přibližujeme k zemím západní Evropy, kde už kouří jen velmi malá část populace,“ uvedl adiktolog Adam Kulhánek z adiktologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

I když česká populace kouří převážně klasické cigarety, stoupá počet lidí, kteří kouří zahřívané tabákové výrobky. Podle lékařů ale tyto výrobky mají také zdravotní rizika, protože při nich vznikají toxické látky, které kuřáci vdechují. Podle údajů SZÚ tyto produkty užívá asi 4,1 procenta respondentů, což je meziročně asi o procentní bod více. Nejvíce uživatelů je ve věku mezi 25 a 44 lety.

Elektronické cigarety, kdy kuřák vdechuje aerosol, loni podle SZÚ užívalo 4,8 procenta lidí v Česku. „V porovnání s rokem 2019 došlo k více než dvojnásobnému nárůstu podílu denních uživatelů elektronických cigaret u nejmladší věkové skupiny 15 až 24 let,“ upozornila vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ Marie Nejedlá. Loni jich bylo 5,8 procenta. V dotazníku SZÚ dvě pětiny kuřáků elektronických cigaret uvedly, že současně kouří i klasické cigarety, čtvrtina jsou podle Nejedlé bývalí kuřáci klasických cigaret a třetina před tím nikdy nekouřila.

Loni se SZÚ poprvé ptal na užívání nikotinových sáčků. Z odpovědí vyplynulo, že tyto výrobky užívá 1,7 procenta respondentů.

„Nové produkty obsahující nikotin představují výzvu pro prevenci, léčbu i politiku kontroly tabáku. Výzkum potvrdil, že elektronické cigarety, zahřívaný tabák i nikotinové sáčky jsou nejatraktivnější pro mladé lidi. Tato skupina je současně nejvíce ohrožena rozvojem závislosti,“ doplnil Kulhánek. Závislost na nikotinu se u dětí a mladých lidí do 25 let vytváří až sedmkrát rychleji než u dospělých.

ČTK, vlb