ÚOHS posuzuje prodej nemocnice Litoměřice Krajské zdravotní

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat převzetí nemocnice Litoměřice společností Krajská zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj. Litoměřičtí zastupitelé prodej nemocnice, která je v majetku města, za 120 milionů korun schválili letos v dubnu. Odhlasovali také bezúplatný převod nemovitostí nemocnice na Ústecký kraj.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblasti poskytování zdravotní péče. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl úřad na stránkách.

Krajští i městští zastupitelé už loni v prosinci podpořili memorandum, podle něhož bude litoměřická nemocnice začleněna do páteřní sítě krajských nemocnic. Litoměřice o změně vlastníka zdravotnického zařízení uvažovaly delší dobu. Důvodem je podle vedení města nutnost investovat do zařízení, které je spádové pro 150 tisíc pacientů. Z memoranda mimo jiné vyplývá, že litoměřickou nemocnici nebude smět Ústecký kraj po koupi od města sám na nikoho převést.

V listopadu loňského roku se uskutečnilo k prodeji nemocnice soukromé společnosti referendum, v němž lidé hlasovali proti prodeji. Radnice v jednání s krajem o prodeji nemocnice přesto pokračovala. Důvodem prodeje nemocnice je to, že město musí každoročně na její provoz přispívat 10 až 20 milionů korun. Krajská zdravotní v Ústeckém kraji provozuje pět dalších nemocnic.

ČTK