USA prý ještě WHO formálně neoznámily, že s ní končí spolupráci

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nedostala od Spojených států oficiální oznámení o tom, že s ní ukončují spolupráci. Podle agentury DPA to při videokonferenci se zástupci Rady Evropy řekl generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa je podle něho politováníhodné. Myslí si, že by bylo lepší, kdyby Washington počkal na nezávislé vyhodnocení reakce WHO na pandemii nemoci covid-19. Takto by prý Spojené státy mohly přijít s vlastním hodnocením práce organizace a pak se podílet na jejích reformách.

Americký prezident Trump obvinil WHO, že o nebezpečí pandemie covidu-19 informovala pozdě a že je pod vlivem Číny. Šéf Bílého domu před časem oznámil, že USA ukončují spolupráci s touto agenturou Organizace spojených národů a že příspěvky, které posílaly do její kasy, použijí na globální zdravotnické projekty.

DPA připomíná, že vyšetření reakce WHO v počátcích pandemie požaduje vícero států, nestane se tak ale podle všeho v době, kdy se svět s koronavirovou infekcí stále potýká.

ČTK