USA zakročily proti porodní turistice, úřady omezí cesty těhotných žen do USA

foto: pixabay

Americké úřady rozhodly o ztížení cest těhotných cizinek do Spojených států. Směrnice vydaná ministerstvem zahraničí má být součástí boje proti „porodní turistice“, jejímž cílem je automatické získání amerického občanství pro nově narozené dítě.

Konzulární pracovníci mají podle ministerské směrnice právo zasáhnout, budou-li mít důvod k domněnce, že cizinka s turistickým nebo podnikatelským vízem hodlá v USA porodit. Žena v takových případech musí prokázat, že k cestě do Spojených států má „legitimní důvod“, tedy že hodlá v USA rodit ze zdravotních důvodů a má dostatek prostředků na úhradu. V opačném případě nebude vízum platit.

Podle ministerstva zahraničí je zamezení „porodní turistiky“ věcí národní bezpečnosti země, protože za touto praxí se mohou skrývat zločinné úmysly. „Zabrání to rovněž tomu, aby těžce vydělané dolary amerických daňových poplatníků financovaly porodní turistiku. Ochrana amerického občanství musí být zajištěna,“ komentovala opatření mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Podle zpravodajského serveru Politico je krok vlády součástí snahy Bílého domu omezit legální migraci do Spojených států. Trump nesouhlasí s ústavním pravidlem, podle něhož dítě narozené na území USA je automaticky americkým občanem, a několikrát pohrozil, že tuto zásadu zruší. Právní experti ale varují, že realizovat takový plán by bylo velmi obtížné.

Kritici také upozorňují, že ani nové opatření nemusí být v praxi účinné. Konzulární pracovník totiž nemá právo se na těhotenství ženy zeptat a je jen na něm, aby odhadl, zda může jít o případ „porodní turistiky“.

Agentura AP napsala, že krok ministerstva zahraničí je zaměřen zejména proti bohatým turistkám z Ruska a Číny, ale i proti těhotným ženám, které se pokoušejí překročit americko-mexickou hranici. Takzvaná porodní turistika je v USA lukrativní byznys, zprostředkovatelé vyřizují požadavky zájemců za vysoké částky. Až 80 000 dolarů (1,8 milionu korun) žádají některé firmy za zajištění hotelového pokoje a za náležitou lékařskou péči.