USA zavádí novou tísňovou linku, určena je pro psychické zdraví

Operátorka. Zdroj: Pixabay

Spojené státy zavedou trojčíselnou tísňovou linku pro krizovou pomoc lidem s psychickými problémy a s myšlenkami na sebevraždu. Za zprovozněním nové linky, která bude mít číslo 988, je snaha ulevit přetíženému americkému tísňovému volání 911. Zřízení linky již podle portálu BBC schválila americká Federální komise pro spoje (FCC).

Problém sebevražd považují americké úřady za značný. Za posledních 20 let počet sebevražd v USA vzrostl o 33 procent a ukončení života vlastní rukou je v zemi nyní desátá nejčastější příčina smrti.

Šéf FCC Ajit Pai uvedl, že linka bude zachraňovat lidské životy a také pomůže odbourat stigma, které mohou lidé při hledání rady u psychologů a psychiatrů pociťovat. Vedení FCC návrh zprovoznit číslo 988 schválilo jednomyslně. Poskytovatelé telefonních služeb budou mít nyní lhůtu 18 měsíců, aby volání na toto číslo ve svých sítích umožnili.

„988 odkazuje na číslo 911, které všichni známe jako tísňovou linku. Věříme, že nová trojčíselná linka zjednoduší přístup ke krizovým službám,“ uvedl Pai.

V současné době má preventivní linka pro lidi pomýšlející na sebevraždu jedenáct čísel, akutní případy řeší zmíněné číslo 911, které je obdobou evropské tísňové linky 112.

ČTK