Ústecká nemocnice může příští rok získat status kardiocentra

Ústecká Masarykova nemocnice může v příštím roce získat status Centra komplexní kardiovaskulární péče (CKKP). Kardiocentrum už v nemocnici funguje. Krajská zdravotní, pod niž nemocnice patří, podepsala smlouvy s pojišťovnami o úhradách operací. Zisk statusu zaručí budoucnost centra, jež má sloužit obyvatelům Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje. Novinářům to po středeční návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Krajská zdravotní se přihlásí do výzvy na získání statusu, kterou ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) vyhlásí příští rok. „Věřím, že šance, že status bude získán, je velmi vysoká. Důležité je, aby nemocnice splnila podmínky personálního obsazení a vybavení,“ řekl Vojtěch.

Smlouvy s pojišťovnami uzavřela Krajská zdravotní k 1. červenci. „Všechny operace, které tu od července probíhají, nám hradí pojišťovny,“ uvedl Novák. Doposud pacienti z kraje podstupovali kardiologické operace v Praze. Ročně jich bylo podle Nováka zhruba 600. „Z toho pět až deset se jich operace nedožilo,“ uvedl. Bude-li mít centrum potřebný status, získá podle Nováka jistotu fungování do budoucna. „Budeme kvůli tomu také stavět nové operační sály za zhruba miliardu korun,“ řekl.

Babiš dnes řekl, že jako jeden z úkolů z dnešní návštěvy si bere zdejší vznik pobočky lékařské fakulty. „Já to určitě podporuji, aby tu byla zřízena pobočka lékařské fakulty,“ uvedl Babiš. Dodal, že o tom bude jednat s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou, který se v minulosti postavil proti tomu. „Myslím, že jsme u pana premiéra našli pochopení pro to, aby u nás bylo pracoviště Univerzity Karlovy,“ uvedl Novák. Zřízení pobočky by mohlo podle Ústeckého kraje pomoci vyřešit nedostatek lékařů.

ČTK