Ústecký kraj nakoupí respirátory a rozdá je praktickým lékařům

Virus, ilustrační foto Pixabay

Ústecký kraj nakoupí respirátory a rozdá je praktickým lékařům. V regionu je z preventivních důvodů na pozorování v souvislosti s novým typem koronaviru v nemocnici jedna žena, která se vrátila z Japonska. Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic na severu Čech, má dostatečné zásoby ochranných pomůcek, řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Krajská záchranná služba je na případný zásah vybavena.

Žena, která letěla při zpáteční cestě z Japonska přes Jižní Koreu, nemá žádné příznaky koronaviru. Tři lidé, kteří se vrátili z Benátek, jsou v preventivní domácí karanténě v Mostě.

Z preventivních důvodů kraj koupí respirátory pro praktické lékaře. „Podařilo se nám sehnat firmu, která nám dodá v etapách 10.000 respirátorů,“ uvedl hejtman. Peníze na respirátory kraj uvolní z fondu pro mimořádné události, jeden stojí 500 korun.

Ústecký kraj připraví také školení pro ředitele domovů pro seniory a sociální služby za účasti hygieničky a epidemioložky z Krajské zdravotní s ohledem na to, že nemoc je nebezpečná zejména pro starší ročníky. „Nutné je zdůraznit, že není na místě panika. Pokud by se nějaký případ v kraji objevil, máme infekční oddělení v ústecké Masarykově nemocnici, které má bohaté zkušenosti díky složení obyvatel s různými epidemiemi,“ uvedl hejtman. Další zasedání bezpečnostní rady se zatím neplánuje.

Lidé se ve velké míře obracejí na krajskou záchrannou službu. „Pokud někdo volá na tísňovou linku s dotazem na koronavirus, ptáme se, zda byl na území, kde je ohnisko nákazy, a ptáme se na klinický stav,“ řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Záchranka spolupracuje s krajskou hygienickou stanicí. „Jsme připraveni. Standardně má každá výjezdová skupina speciální ochranné prostředky, respirátor, brýle, oblek,“ uvedl Voleník. „Je to akutní respirační onemocnění, je důležité, aby občané nepanikařili, dodržovali základní hygienické návyky,“ dodal.

ČTK