ÚZIS monitoruje potřebu lůžek intenzivní péče pro pacienty s koronavirem

Ilustrační fotografie, pixabay

Informační systém Ústavu zdravotnických informací a statistiky podle jeho ředitele Ladislava Duška sbírá data z laboratoří, krajských hygienických stanic a údaje o hospitalizacích z nemocnic. Systém zaznamenává stav pacientů nebo jestli potřebují lůžka jednotky intenzivní péče.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je teď prioritou mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Za pondělí bylo otestováno téměř 2250 lidí, Akademie věd se zapojí tento týden.

„Modul monitoruje každou jednotlivou hospitalizaci každý jednotlivý den, ode dneška každou jednotlivou změnu. Pomůže to monitorovat kapacity, systém bude v nemocniční části schopný reagovat v hodinách,“ řekl Dušek.

Na konci března by podle ÚZIS mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl Ladislav Dušek.

Denní přírůstky nakažených klesají a zřejmě budou stagnovat. Je to podle něj důvod k mírnému optimismu. Podíl seniorů mezi nakaženými asi 17 procent, daří se je tedy zřejmě přijatými opatřeními chránit. Španělsko má asi 50 procent.

Hospitalizovaných je podle ÚZIS deset až 11 procent ze všech nakažených. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Jeden nakažený v ČR v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo podle ÚZIS klesá, za týden by mohlo být 1,2.

Česko mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem, řekl dnes na tiskové konferenci ministr Vojtěch. V neděli bylo podle webu ministerstva 1161 pozitivních testů, v pondělí tak přibylo 126 případů. Denní počet testovaných podle ministra stoupá, v pondělí bylo provedeno 2247 testů, celkem přes 19 600.

V pondělí se z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, vyléčil sedmý pacient. Česko má zatím jednu oběť, v neděli večer zemřel pětadevadesátiletý senior v pražské Nemocnici na Bulovce, který trpěl dalšími zdravotními potížemi.

ČTK, jš