V Brně natáčejí videoprůvodce pro vozíčkáře po veřejných budovách

Jak se dostat do různých veřejných budov v Brně na invalidním vozíku, ukazují na videoprůvodcích sami vozíčkáři z brněnské skupiny HandMedia. Podle organizátorky natáčení Aleny Jankotové jde v Česku o unikátní projekt, se kterým se jinde nesetkala a ohlasy na něj jsou od vozíčkářů jen pozitivní. Mohou si totiž trasu, kterou chtějí jet, prohlédnout na videu a nemusejí se spoléhat na slovní popisy, které navíc obvykle píšou zdraví lidé a někdy ani neodpovídají realitě. Jankotová to řekla při konání brněnského veletrhu Rehaprotex.

Iniciativa vznikla před třemi lety. Jeden z klientů ParaCentra Fenix, které pomáhá lidem s poraněním míchy a páteře, měl totiž videokroužek a učil jeho členy natáčet a stříhat videa. „Vznikla tak skupina, která dělá videa a unikátní je to i v tom, že to dělají vozíčkáři pro vozíčkáře,“ řekla Jankotová. Skupina HandMedia je součástí ParaCentra Fenix.

V současnosti má skupina na webu zpracovaných 30 budov. Jde jak o úřední budovy, tak o památky či budovy kulturních institucí a sportovní haly. „Točit můžeme hodně díky příspěvkům magistrátu. Bez nich bychom natočili tak dvě budovy za rok. Také se nám daří získávat peníze od soukromých firem a s nimi se obvykle domluvíme, jakou budovu chtějí natočit,“ popsala Jankotová.

Videa začala vznikat proto, že pro vozíčkáře je obtížné vyrazit do neznámého prostředí. Často na ně může číhat bariéra, o které zdravý člověk nemá tušení a ani si jí nevšimne. Informace jsou obvykle trojího druhu. Buď chybí zcela, nebo jde o prosté konstatování, že objekt je bezbariérový, nebo jde o slovní popis, který ne vždy odpovídá realitě. Ve videu bývá záběr od příjezdu na parkoviště až po dosednutí na místo. Na videu jsou i rozměry krizových míst, jako jsou dveře, výtah, toalety.

Do jiných měst se zatím myšlenka videoprůvodců nerozšířila. „Naše skupina je hodně unikátní, protože jde o vozíčkáře, kteří umí natáčet a stříhat video. Musela by existovat podobná. A když někdo projeví zájem, abychom nějaký objekt někde natočili, jsou překvapení, že za to chceme peníze,“ řekla Jankotová.

ČTK