V Brně ošetřili pokusně 2 tramvaje nanonástřikem proti patogenům

Brno, tramvaj

Brněnský dopravní podnik pokusně ošetřil speciálním nanonástřikem interiér dvou tramvají. Nástřik má zabránit přilnutí patogenních organismů a zároveň je má likvidovat. Za dva měsíce se pomocí mikrobiologického rozboru ve spolupráci s hygieniky ukáže, jak je technologie účinná, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Cílem je snížit riziko přenosu infekcí ve vozech městské dopravy.

„Denně převezeme milion lidí a chceme, aby pro ně byla hromadná doprava bezpečným místem. Trendy v této oblasti dlouhodobě sledujeme a testujeme. Pokud by testy prokázaly dlouhodobý efekt, uvažovali bychom o aplikaci v dalších vozech,“ řekl generální ředitel Miloš Havránek. Nástřik má podle odborného posudku vydaného Státním zdravotním ústavem eliminovat výskyt bakterií a kvasinek.

Podnik pro testování vybral dvě velkokapacitní tramvaje KT8 a Škoda 13T známou jako Porsche. Z míst, kterých se cestující nejvíce dotýkají a na kterých bakterie nejvíce ulpívají, odebrali pracovníci laboratoře vzorky pro mikrobiologické rozbory. Opakovat se budou po dvou měsících plného provozu.

Před aplikací ochranné antibakteriální vrstvy bylo nutné vozy důkladně očistit a odmastit, aby nástřik k povrchu pevně přilnul. Samotný nános na okna, madla, sedačky i jejich rukojeti v jedné tramvaji trval necelou hodinu. „Podobnou technologii, ale na jiném principu, už jsme v minulosti testovali. Efekt se dostavil, ale bohužel byl pouze krátkodobý,“ uvedl Havránek. Pro větší ochranu cestujících podnik pravidelně v době chřipkové epidemie používá na čištění vozů koncentrovanější dezinfekci.

ČTK