V Brně se postaví onkologická centra za miliardu

Masarykův onkologický ústav. Zdroj: wikimedia

Masarykův onkologický ústav v Brně plánuje stavbu centra onkologické prevence a centra pro inovativní a podpůrnou péči za miliardu korun. Budou sloužit ke zlepšení péče a k prevenci vzniku nádorů, jejich návratu i k prevenci nežádoucích účinků léčby.

Novinářům to řekl ředitel ústavu Marek Svoboda. Práce na obou centrech by měly být hotové v roce 2026. Stavbu zaplatí peníze z Národního plánu obnovy ČR. Ústav ročně eviduje 246 tisíc ošetření.

Centrum onkologické prevence vznikne v areálu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, který ústav získal od Jihomoravského kraje. Cílem je zvýšit kapacity ústavu a rozvíjet programy onkologické prevence, díky níž se předejde onkologickým nemocem nebo je lékaři včas zachytí. Součástí centra budou čtyři pracoviště, a to oddělení preventivních prohlídek, oddělení preventivního vyšetřování, oddělení preventivního poradenství a centrum genetické prevence. Ústav aktuálně dělá ročně kolem 50 tisíc preventivních vyšetření ročně, díky centru by se podle Svobody měla kapacita zvýšit asi o 30 procent.

Centrum pro inovativní a podpůrnou péči vznikne dostavbou Švejdova pavilonu a má být hotové už v roce 2025. „Získáme nejne potřebné prostory pro rozvoj inovativní a podpůrné péče, ale i nový vstup do areálu od kruhového objezdu z Vaňkova náměstí,“ uvedl Svoboda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě ústavu řekl, že v České republice se každý rok objeví 80 tisíc lidí s rakovinou a zemře 27 tisíc. „Předpoklady jsou, že v roce 2025 bude rakovina největší příčinou úmrtí našich lidí. My musíme poskytnout občanům nejlepší péči a technologie,“ uvedl Babiš.

ČTK, vlb