V Brně začali očkovat seniory v domově důchodců

Ilustrační fotografie

Domov pro seniory Vychodilova v Brně dnes začal očkovat své klienty proti covidu-19. Domov obdržel 140 vakcín. 

Tým z Fakultní nemocnice u svaté Anny nejprve posuzuje u klientů, kteří projevili o očkování zájem, jejich zdravotní stav. Mezi limity očkování patří alergie na jiné očkovací látky nebo závažné krvácivé stavy, řekl novinářům očkující lékař Libor Urbánek. Prvních deset pacientů starších 65 let dnes očkovala také Fakultní nemocnice Brno.

Zvýšené riziko alergických reakcí s ohledem na vyšší věk Urbánek nepředpokládá. „Budeme mluvit s klienty, abychom vyhodnotili jejich stav, pokud prodělali covid, tak kdy to bylo a podobně. Musíme je také poučit o nežádoucích účincích a je vhodné vysvětlit, proč je očkování pozitivní. Že se díky němu domov může vrátit k normálnímu životu,“ sdělil ráno lékař. Podle něj je s ohledem na zprávy ze světa vakcína velmi bezpečná.

Kvůli očkování dnes do domova přišla jednadevadesátiletá Marie Petlachová, která nyní tráví čas u dcery. „Rozhodla jsem se pro vakcínu, protože jsem už moc stará a nemůžu nic ztratit, jedině získat. Kdybych koronavirus dostala, tak to nepřežiji, protože špatně dýchám a mám srdeční arytmii. Očkování jsem ani necítila, krásně mi to píchli,“ řekla ČTK.

Podle ředitele ústavu Petra Němce je zájem mezi klienty velký. Celkem žije v domově 143 seniorů. „Předpokládám, že se dnes vše použije. Co zbude, využijeme na vakcinaci zdravotnického personálu. Očkování nám snad pomůže navodit normální situaci v domově a umožní s klienty více pracovat a vrátit život do normálu,“ uvedl ředitel.

Od pondělka pokračuje i očkování zaměstnanců Úrazové nemocnice a Nemocnice milosrdných bratří a její léčebny dlouhodobě nemocných. „Očkuje se každý, kdo projeví zájem a umožní to jeho zdravotní stav. V nemocnicích včera (v pondělí) a dnes očkujeme 500 zaměstnanců a v LDN zhruba 120 ze 240 pacientů. V našich domovech pro seniory včera (v pondělí) a dnes použijeme 300 dávek a dalších 200 bude zítra (ve středu),“ sdělil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

ČTK