V Brně začali u pacientů s covidem-19 testovat buněčnou imunitu

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, wikipedia

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně začali u pacientů hospitalizovaných s covidem-19 testovat buněčnou imunitu. Pomůže to v jejich léčbě. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

V těle člověka se v boji s infekcí kromě protilátkové imunity obecně podílí i specifická buněčná imunita, která je zprostředkována T lymfocyty, jež jsou důležité pro odstranění viru z těla. Jejich aktivita by podle odborníků mohla znamenat rozdíl mezi mírnou a těžkou infekcí.

„Díky novému testu jsme schopni v naší laboratoři zjistit právě aktivitu specifických T lymfocytů namířených proti viru SARS-CoV-2. Pro test se odebírá krev do speciálních odběrových zkumavek, jejichž stěny jsou potaženy antigeny viru SARS-Cov-2. Inkubace probíhá 16 až 24 hodin a poté se změří množství interferonu gama, látky, kterou produkují T lymfocty. Víc produkovaného interferonu znamená lepší vypořádání se s infekcí,“ uvedla vedoucí úseku laboratorních metod Mikrobiologického ústavu nemocnice Monika Dvořáková Heroldová.

Další novinkou v nemocnici v souvislosti s onemocněním covid-19 je vyšetření hladiny N-antigenu viru SARS-CoV-2 v krvi. „Virus primárně napadá respirační trakt. Při replikaci viru vzniká N-antigen v nadbytku a z napadené buňky se při jejím rozpadu uvolňuje do okolí. Při narušené propustnosti cévní stěny se dostává do krevního řečiště. Předpokládá se, že hladina virových antigenů v krvi koreluje se závažností onemocnění u pacientů s covid-19. Čím vyšší množství N-antigenu, a tedy větší virová nálož, tím horší je průběh onemocnění,“ uvedla Dvořáková Heroldová.

Obě metody se vzájemně doplňují. Má-li pacient vysokou virovou nálož, je podle odborníků důležitá antivirová terapie. Pokud dochází k poklesu hladiny N-antigenu a nastupuje specifická buněčná imunita, která může reagovat přemrštěně, a tak zhoršovat průběh onemocnění, lze ji tlumit podáváním kortikoidů.

„Pokud budu vědět, co je příčinou těžkého průběhu nemoci – jestli vysoká replikace viru nebo přehnaná imunitní odpověď, mohu na jedno nebo druhé zacílit léčbu, což je určitě přínosné,“ uvedl přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Vladimír Šrámek.

ČTK