V centru na Bulovce vedou asistentky přes polovinu porodů

FOTO: NNB

V Centru porodní asistence Nemocnice Na Bulovce vedou porodní asistentky přes polovinu porodů, může jich být i víc. Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro takto vedené porody doporučený postup pro další porodnice. Novinářům to u příležitosti otevření dvou porodních apartmánů Nemocnice Na Bulovce řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

„V roce 2018 vedly porodní asistentky asi 40 procent porodů, dnes více než polovinu. Mezi všemi porody je zhruba 75 až 80 procent nekomplikovaných, které by v ideálním případě měly být vedeny porodními asistentkami,“ řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Michal Zikán. V roce 2018 bylo v tamní porodnici zhruba 1860 porodů, letos očekávají 2400.

Nemocnice v únoru 2019 spustila takzvané Centrum porodní asistence, což je podle Zikána hlavně jiná organizace péče. Lékaři tam mají především dohledovou funkci, zasahují až v případě, že se porod zkomplikuje. Podle Zikána i nadále v nemocnici klesá podíl porodů s císařským řezem, aktuálně je jich asi 17 procent.

Nově mohou ženy na Bulovce využívat i nové porodní apartmány. Nemocnice dva vybudovala podle ředitele Jana Kvačka za 15 milionů korun, plánuje ještě čtyři další. Kromě místa pro samotný porod je v ní prostor se sociálním zařízením a kuchyňkou, kterou může využívat i doprovod. Ženy v ní mají k dispozici i bazénky nebo závěsný systém. Za každých 24hodin využití apartmánu nemocnice účtuje 4200 korun. Podle Zikána nejde zarezervovat, zájemkyně se předem ohlásí, ale buď bude v době jejich porodu volný, nebo nebude. Nadstandardní službou nad rámec běžného porodu je i využití postupů Centra porodní asistence. Balíček stojí 12.000 korun.

V Česku je ročně asi 110.000 porodů, funguje 93 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Ministerstvo zdravotnictví podle náměstkyně Šteflové tento koncept přirozenějších porodů podporuje.

„Řešíme situaci, která už mnohde probíhá a my jí chceme dát jasná pravidla,“ dodala Šteflová. Podle ní koncept rozvíjí například porodnice u Apolináře ve Všeobecné fakultní nemocnici nebo porodnice v Brně, Zlíně, Olomouci či v řadě menších nemocnic. Odborná společnost lékařů specializujících se na gynekologii a porodnictví podle ní už schválila doporučený postup, který ministerstvo vydá ve věstníku jako metodické doporučení.

Podle náměstkyně existuje po takovém přístupu k ženě a porodu společenská poptávka. Ministerstvo si loni nechalo agenturou STEM zpracovat průzkum mezi více než tisícovkou respondentek ve věku 18 až 60 let. Matky si podle výsledků v 82 procentech zjišťují informace o místě, kde budou rodit, a 97 procent z nich chce rodit v porodnici. Při její volbě je pro ně nejdůležitější kvalita zdravotní péče a komunikace, pak následují příjemné prostředí a nejmodernější přístroje. Naopak až tak zásadní roli nehraje blízkost k domovu.

ČTK