V centru Prahy se otevře stan, kam mohou lidé nosit roušky

rouška, ilustrační foto, Pixabay

Na Mariánském náměstí v centru Prahy se dnes otevře sběrný stan, kam mohou lidé nosit ručně vyráběné roušky pomáhající proti šíření koronaviru. Po sterilizaci v Nemocnici Na Františku je budou dobrovolníci roznášet seniorům, do zdravotnických zařízení, léčeben a dalším potřebným. Akci pořádá magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem.

Zájemci mohou nosit roušky do stanu každý den od 9:00 do 18:00. Organizátoři uvedli, že budou přijímat roušky ze stoprocentní bavlny, ideálně bez gumiček, což ale není podmínkou.

Roušky budou směřovat lidem, kteří je podle vedení hlavního města potřebují nejvíc – pracovníkům sociálních služeb, seniorům, postiženým nebo příslušníkům integrovaného záchranného systému.

Vedení Prahy si stejně jako některé kraje dlouhodobě stěžuje na nedostatek ochranných prostředků od státu, snaží se proto ochranné pomůcky získat i z dalších zdrojů. Největší dodávkou má být nákup tří milionů roušek a půl milionu respirátorů za 123 milionů korun z Turecka a Indie.

V celé zemi platí kvůli šíření koronavirové nákazy stav nouze a platí nebývalá omezení ve všech sférách života i ekonomiky. Ven by lidé měli vycházet jen v nezbytných případech, a to pouze se zakrytými ústy a nosem.