V Česku bylo naočkováno zatím 155 tisíc lidí, další na vakcínu čekají

Vakcína, ilustrační foto

Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 vykázali 154 989 očkování proti covidu-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

Většina lidí dostala vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, přes 2900 osob od firmy Moderna. Více než 7200 lidí dostalo už druhou dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci. Přehled po krajích či podle věku očkovaných dnes ministerstvo nezveřejnilo. V příloze dnešní tiskové zprávy zveřejnilo jen celkové počty očkovaných podle podaných vakcín ke středečním 22:00 a počty očkovaných za jednotlivé dny.

„Do dnešního rána bylo naočkováno 154 989 našich spoluobčanů,“ uvedl dnes premiér Andrej Babiš ve Sněmovně. V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému. Denní počty očkovaných stouply v posledních pracovních dnech nad 12 tisíc, zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci před týdnem, a to 14 245. O víkendu jejich počet klesl ke třem tisícům.

Ministr Blatný ve středu uvedl, že úřad zveřejní data o očkování proti covidu-19 rozčleněné na kraje i na věkové skupiny dnes. Měl by zveřejňovat týdenní údaje o rozvozu vakcín do krajů a denní čísla přímo o vakcinaci. Na datové sady s charakteristikami očkovaných odkazuje i dnešní tisková zpráva, data na webu ale zatím nejsou. Komunikaci vlády o strategii očkování kritizuje opozice a zástupci krajů.

Česko se nyní potýká s krácením dodávek očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech. V příštích třech týdnech se tak podle ministra Blatného omezí počet nových termínů pro očkování proti covidu. Podle aktuálních informací má rezervovaný termín pro očkování proti covidu 72.000 seniorů nad 80 let. Registrovalo se přes 173 tisíc lidí. Do Česka zatím dorazilo 248 625 vakcín proti koronaviru, řekl dnes premiér Andrej Babiš ve Sněmovně.

Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson.

ČTK, vlb