V Česku je 9 okresů s horší epidemickou situací nákazy covid-19

FOTO: MZCR

Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná, Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko To jsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19, označené zeleně, tedy značící stupeň 1. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace.

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Z doporučení ministerstva z minulého týdne vyplývá, že tamní hygienické stanice mají zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky nebo posílit odběrová místa a laboratoře, což se například v Praze děje zhruba dva týdny. Nemocnice pak také mohou omezit návštěvy.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo za červenec nově diagnostikováno 4597 lidí s covidem-19 , což je velké množství. „Velká část jde na vrub Moravskoslezského kraje a Prahy,“ řekl Dušek. Podle něj ale musí velmi málo lidí do nemocnic. Nově hospitalizovaných bylo 237 lidí a vážný průběh mělo 33 z nich. Zhruba polovina mezi hospitalizovanými byli lidé nad 65 let, senioři měli 26 vážných průběhů z celkových 33 za celý měsíc.

Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude výskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladých lidí nebo agenturními zaměstnanci. „Bohužel se zapomíná držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla Jágrová.

Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů – bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru. Nákazy, které si přivezli Češi z dovolené, jsou podle Rážové v celkovém počtu zanedbatelné.

JŠ, ČTK