V Česku přibývá kolem 3000 seniorů nakažených covidem-19 denně

Ilustrační fotografie

Denně v ČR přibývá kolem 3000 seniorů starších 65 let nakažených covidem-19. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. 

Zlepšení očekává po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince. V nemocnicích se situace stabilizuje nejdříve 15. ledna, řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) se neuvažuje o zmírnění protiepidemických opatření.

„Zátěž nemocnic je nesmírná. Nelze proto v současných dnech uvažovat o uvolňování opatření,“ řekl ministr. Protiepidemická opatření v současné době odpovídají většinou nejpřísnějšímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Zavřené jsou obchody kromě nezbytných, hotely či restaurace, lidé se nesmí setkávat ve více než dvou mimo rodinu a platí noční zákaz vycházení od 21:00. Povolené jsou i přes den jen nezbytné cesty, například do práce, na nákup, k lékaři nebo do přírody.

V úterý a ve středu bylo nových případů nahlášeno přes 17 tisíc, což bylo nejvíc od začátku epidemie. „Není tak úplně důležité, kolik je denně diagnostikováno, ale kolik z nich jsou potenciálně zranitelní senioři,“ uvedl Dušek.

Lidé nad 65 let mají podle něj riziko až 32 procent, že budou mít při nákaze relativně těžký průběh a budou potřebovat hospitalizaci, třetina z hospitalizovaných pak dokonce intenzivní péči. U lidí nad 75 let je riziko vážného stavu s covidem-19 až 45 procent.

„Po 8. lednu možná a po 10. ledna zcela jistě by se měl začít projevovat efekt poklesu virové nálože v populaci. V nemocnicích bude brzdná dráha poněkud delší, aspoň ke stabilizaci dojde asi až po 15. lednu,“ dodal šéf zdravotnických statistiků. K dnešnímu dni je v nemocnicích 7300 lidí, denně přibývá 150 až 200. Na jednotkách intenzivní péče je přes 1100 lidí.

ČTK