V Česku se možná vyskytla britská mutace koronaviru, tvrdí SZÚ

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

V Česku je podezření na výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. 

Bližší výsledky budou příští týden. Na svém webu to dnes uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který odkázal na výsledky testování podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění. Možný počet zachycených případů zatím není jasný.

Zdravotní ústav uvedl, že referenční laboratoř nyní zpracovává deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. „Výsledky budou k dispozici příští týden,“ uvedl SZÚ. Materiály referenční laboratoř obdržela počátkem týdne z laboratoře Nemocnice na Bulovce, uvedla.

Národní referenční laboratoř také vyzvala všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby ji a příslušnou hygienickou stanici informovaly o možných případech mutace a poslaly materiál pro ověření. Cílem je, aby „mohlo být vydáno adekvátní opatření vedoucí k omezení šíření britské varianty,“ uvedla referenční laboratoř.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře Heleny Jiřincové takzvaná britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků. „Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci,“ řekla Deníku N. Právě to se nyní podle Jiřincové potvrdilo.

Výskyt mutace potvrdil deníku imunolog Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce. Jiřincová doplnila, že není jasné, že varianta vznikla na území Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

ČTK