V Číně je 139 nových případů koronaviru, tři mrtví

Nemoc, foto: Pixabay

V Číně bylo během víkendu potvrzeno 139 nových případů zápalu plic způsobených novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters. Úřady rovněž uvedly, že viru podlehl už třetí člověk. Do soboty bylo v Číně evidováno 62 případů nákazy a dvě její oběti.

Zdravotnické úřady ve Wu-chanu v centrální Číně uvedly, že ve městě se v sobotu a neděli objevilo 136 případů koronaviru.

Pekingský obvod Ta-sing, kde se nachází mezinárodní letiště, hlásí dva nové případy a provincie Kuang-tung jeden. Jde o první výskyty infekce mimo Wu-chan, kde byly zaznamenány první případy, poznamenala agentura Reuters.

Zdravotníci se obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku tento týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

Světová zdravotnická organizace (WHO) už o víkendu na twitteru upozornila, že některé z případů nevypadají, že by byly nějakým způsobem spojeny s tržištěm ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody. Právě trh Chua-nan byl přitom považován za místo, odkud se virus začal šířit.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka.

ČTK