V Egyptě zatýkají zdravotníky za kritiku řešení epidemie

FOTO:pixabay

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala egyptské úřady, aby přestaly zastrašovat a pronásledovat zdravotníky, kteří vládu kritizovali za její postup v době pandemie koronaviru. Podle AI bylo v Egyptě od března zatčeno osm pracovníků zdravotnictví, mezi nimiž byli lékaři a lékárníci, kteří se otevřeně k situaci vyjádřili na sociálních sítích.

V Egyptě se potvrdila nákaza u více než 49 tisíc lidí, zemřelých je 1850. Přes 400 z nakažených jsou zdravotníci a mezi mrtvými je jich 68. Jeden z egyptských představitelů v květnu přiznal, že čísla nejsou přesná a že nakažených může být až 100 tisíc.

Zdravotníci si trvale stěžují na nedostatek ochranného materiálu, testů a lůžek.

„Egyptské úřady řeší krizi covidu-19 svou obvyklou represivní taktikou, místo aby chránily ty, kdo jsou v první linii, a zajistily jim bezpečnost a živobytí,“ uvádí se v prohlášení, které dnes AI vydala.

V posledních dnech je v Egyptě hlášeno více než 1000 nakažených denně, v pondělí tam zaznamenali rekordních 97 mrtvých za jediný den.

AI má informaci o zadržení šesti lékařů a dvou lékárníků, kteří zveřejnili své obavy na sociálních sítích. „Tato kampaň je nejen dalším omezením svobodného vyjádření názoru, ale také ochromuje ty, kteří bojují s touto krizí. Ohrožuje jejich životy i životy jiných,“ řekl Philip Luther z africké a blízkovýchodní sekce AI, jehož citovala agentura AP.

Svaz egyptských lékařů oznámil, že požádal prokurátora o propuštění zadržených.

ČTK