V Jemenu prudce roste počet lidí nakažených cholerou

Sana'a, Jemen. Foto: Wikimedia, Ferdinand Reus from Arnhem, Holland

V Jemenu, který čelí pět let občanské válce, přibývá pacientů nakažených cholerou. Podle OSN se zdravotníci obávají, že se zopakuje epidemie z roku 2017, kdy se nakazil milion lidí. Jemenská zdravotnická zařízení jsou plně vytížená, v březnu se ve srovnání s předchozími měsíci počet nakažených zdvojnásobil. Bezpečnostní problémy v Jemenu ohrožují i zdravotnická zařízení – organizace Lékaři bez hranic (MSF) zavřela svou nemocnici v jihojemenském Adenu, protože jeden z tamních pacientů byl unesen a později nalezen mrtvý.

Nemocnice As-Sabín v Saná má všechna lůžka obsazená, pacienti leží i ve stanech na dvoře, napsala agentura AP. Někteří čekají na ošetření na kartonech rozprostřených pod stromy a sáčky s infúzemi jsou zavěšeny na větvích. „Neustále přijímáme nové případy, někdy tři čtyři za minutu. Přicházejí lidé z celé země,“ řekl doktor Ismáíl Mansúrí. On i několik jeho kolegů se cholerou také nakazili, jeden z nich zemřel.

Jemen má za sebou od roku 2016 dvě epidemie cholery. Nakazilo se 1,4 milionu lidí a zemřelo 3000 pacientů. Horší byla epidemie z roku 2017, která se považuje za největší ze světového pohledu. Šíření nemoci se zcela nezastavilo, ale zpomalilo se koncem loňska.

Letos v březnu zaznamenali přes 76.000 nových pacientů a 195 úmrtí, zatímco v únoru bylo 32.00 nových nemocných. Od začátku roku na choleru v Jemenu zemřelo 300 lidí, což je vývoj, který odpovídá situaci ze začátku roku 2017.

Cholera se šíří hlavně vodou a jídlem, které přišlo do styku s výkaly nemocných. Při včasném nasazení léčby život není ohrožen, v opačném případě umírá člověk na dehydrataci, zvracení a průjem.

Lékaři bez hranic upozornili na obtížnou bezpečnostní situaci na jihu. Organizace zavřela svou nemocnici v Adenu, kde nyní sídlí vláda, protože Saná je od roku 2014 v rukou povstaleckých šíitů. „Máme obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace v Adenu a z důsledků, jaké to může mít na nás a naše pacienty, jejichž život je při incidentech ohrožen,“ uvedla MSF v prohlášení.

V úterý byl z nemocnice unesen jeden pacient a později jej našli mrtvého. O koho šlo a co bylo důvodem jeho únosu, MSF neinformovala.

V Jemenu bojují šíitští povstalci proti tamní vládě. První z nich podporuje Írán, vládu pak arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Boje nepřežily desítky tisíc lidí a v Jemenu nastala humanitární krize. OSN požádala dárce na zajištění letošních humanitárních operací v Jemenu o 4,2 miliardy dolarů (96 miliard korun).

ČTK