V Jizerských horách se zranil běžkař po pádu do potoka

Horská služba. Foto: pixabay.com - lukas_jg

V Jizerských horách se v sobotu zranil sedmačtyřicetiletý běžkař. Spadl ze zhruba sedmi metrů na dno betonového koryta jednoho z přítoků kdysi protržené přehrady. V tiskové zprávě o tom informovala horská služba. Muže s podezřením na poranění páteře transportovali zdravotníci vrtulníkem na traumacentrum liberecké nemocnice.

„Byl při vědomí, utrpěl středně těžké poranění,“ řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Běžkař spadl dopoledne. Na Jizerské magistrále přehlédl zatáčku a po krátkém sjezdu vyjel mimo trasu. Jeho pád ze sedmimetrové výšky viděli svědkové a pracovník nedalekého kiosku hned volal na dispečink horské služby. „Protože na místě není mobilní signál, je v kiosku umístěna jedna naše radiostanice. Proto mohl zaměstnanec kiosku navázat okamžité spojení i v těchto hluchých místech,“ uvedl Tomáš Prchal z Horské služby Jizerské hory. Záchranáři muže vynesli z koryta na nosítkách. „Když vrtulník přistál na dně bývalé přehrady, zraněného jsme jeho posádce předali,“ dodal Prchal.

Horská služba nadále nabádá ke zvýšené opatrnosti, i když už panuje jarní počasí, zimní sezona v Jizerských horách ještě neskončila. „Na hřebenech je stále cca 1,5 metru sněhu a i přesto, že některé skiareály ukončily činnost, všude se pohybuje mnoho turistů, lyžařů i běžkařů,“ uvedl náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín. Návštěvníci by podle něj měli stále dodržovat všechny zásady bezpečnosti pro pohyb v zimním horském terénu.

ČTK/OMH