V karlovarské porodnici dokončili rekonstrukci za 92,7 mil. korun

Foto: Karlovarský kraj

V krajské nemocnici v Karlových Varech skončila druhá etapa rekonstrukce gynekologicko-porodnického oddělení. Při druhé etapě vzniklo oddělení šestinedělí, jehož součástí jsou převážně jednolůžkové komfortně vybavené pokoje. Rekonstrukce byla financována z rozpočtu Karlovarského kraje, stála přes 92,7 milionu korun s DPH, řekla novinářům hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Nové gynekologicko-porodnické oddělení se otevře příští týden.

„Šlo o velmi náročnou stavbu, protože probíhala za plného provozu. I přesto se našemu personálu podařilo po dobu rekonstrukce zajistit potřebnou péči o maminky na perfektní úrovni,“ řekla předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice Jitka Samáková.

Porodnické oddělení tam má nyní 18 lůžek ve 12 pokojích, přičemž v části pro riziková těhotenství je šest lůžek s monitorovacím zařízením. „V druhé etapě vzniklo to zázemí. Sem přichází maminka s miminkem a tady je to prostředí, ve kterém stráví pár dní po porodu, je to oddělení šestinedělí. Máme zde jednolůžkové pokoje se standardním vybavením a sociálním zařízením,“ řekla Samáková. Ženy po porodu tak budou mít více soukromí.

V dubnu letošního roku byla dokončena první etapa rekonstrukce, při níž vznikly tři nové porodní boxy, porodní operační sál a šest novorozeneckých lůžek. Součástí jednoho z boxů je i speciální porodní vana určená pro ty rodičky, které si budou přát porodit do vody. Současně vzniklo i zázemí pro lékaře, sestry a další personál, celkem za 50 milionů korun.

Na lepší podmínky chce kraj do porodnice přilákat další maminky. Loni přišlo v karlovarském nemocnici na svět 1100 dětí, od roku 2013 je to o 400 více. Karlovarská porodnice je v kraji nejvyhledávanější.

ČTK