V květnu by mělo do Česka dorazit 2,85 milionu dávek vakcín

Vakcína, očkování. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V květnu přijde do České republiky 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali zatím nejvíc dávek za den, přes 72 800.

Plně očkován je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od pondělí se mohou k očkování proti covidu-19 hlásit lidé mladší 55 let, kteří pečují o nemocné, informovalo ministerstvo na facebooku. Musí mít příspěvek na péči ve třetím nebo čtvrtém stupni. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol.

Od firmy Pfizer/BioNTech ministr očekává dodávku 2,3 milionu dávek vakcíny. Nově by také mělo být snazší ji rozvážet do menších očkovacích míst nebo ordinací lékařů, protože vakcínu bude výrobce dodávat po menších baleních. Dosud nejmenší bylo 957 dávek a rozdělení podle ministra neodpovídalo správné skladovací praxi.

Od firmy Moderna má přijít v květnu 354 tisíc dávek. V Praze musela tento týden některá očkovací centra aplikaci této látky pozastavit, důvodem byl nedostatek vakcíny.

Vakcíny od firmy Johnson & Johnson má přijít 170 tisíc dávek a 28 tisíc plánuje dodat firma AstraZeneca. Na dotazministr doplnil, že Česko jedná o jejích dalších dodávkách se zeměmi, které očkování s ní zastavily, například s Norskem.

Obě tyto vakcíny mají směřovat hlavně do ordinací praktických lékařů. U nich se chce nechat očkovat zhruba půl milionu Čechů. Dosud bylo ve všech 3600 zapojených ordinací podáno asi 375 tisíc dávek. Na očkování u praktických lékařů čekají i lidé nad 70 let, kteří by v očkovacích centrech mohli být už naočkovaní. Lékaři mají podle Arenbergera ověřit, o jaké pacienty se jedná a proč zatím očkováni nejsou.

ČTK, vlb