V Libereckém kraji letos v souvislosti s chřipkou umřeli tři lidé

V Libereckém kraji letos v souvislosti s chřipkou zemřeli tři lidé, o šest méně než v předchozí sezoně. Přibylo ale závažných průběhů onemocnění, z 15 na 17. Vyplývá to ze statistik Krajské hygienické stanice v Liberci a informací od jejich mluvčí Zuzany Balašové.

„Jednalo se převážně o pacienty oslabené základním onemocněním – nejčastěji kardiovaskulárním či onkologickým, s onemocněním diabetem nebo chronickou obstrukční nemocí plic,“ uvedla Balašová.

Charakteristickým rysem letošní chřipkové sezony, jež trvala od podzimu 2017 do jara 2018, byla výrazná dominance chřipky typu A. V minulé převažoval typ B. Od začátku chřipkové sezóny byla letos laboratorně potvrzena chřipka u 260 lidí, loni to bylo 354 případů. „Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI) byla v letošní sezóně nižší než v sezóně minulé. Virus chřipky se na laboratorně potvrzených případech ARI podílel z poloviny,“ uvedla ředitelka krajského odboru protiepidemického Jana Prattingerová.

Chřipková epidemie letos v kraji trvala od začátku února pět týdnů. Minulý rok byla výrazně delší, nad epidemickým prahem byl počet případů od konce ledna do začátku dubna. O epidemii se mluví, pohybuje-li se počet pacientů mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí. Maximem za celý kraj bylo letos 2105 nemocných na 100.000 obyvatel v šestém kalendářním týdnu, loni epidemie dosáhla vrcholu v osmém týdnu s 2945 případy na 100.000 obyvatel. Z regionů kraje byla letos nejvyšší nemocnost v okrese Semily v polovině února, kdy na 100.000 obyvatel bylo 2451 případů. Trvale nejvíce nemocných bylo v kraji v nejmladší dětské kategorii do pěti let.