V Litoměřicích chtějí vypsání místního referenda kvůli nemocnici

O budoucnosti nemocnice by mohlo rozhodnout referendum

Petiční akce s názvem Zachraňte nemocnici v Litoměřicích je u konce, organizátoři zahajují sběr podpisů pod archy požadující vypsání místního referenda o nemocnici. ČTK to dnes řekla mluvčí petičního výboru Alena Rožcová.

Diskuse okolo budoucnosti litoměřické nemocnice se intenzivně vedou od začátku dubna, kdy se radní a posléze zastupitelé zabývali možností prodeje stoprocentního podílu akcií v městské nemocnici. Město se tak chce vyhnout budoucímu omezování péče, neboť podle místostarosty Karla Krejzy nemocnici nemůže dál ze svého rozpočtu podporovat. Na záměr města reagovali lidé podepisováním petice za její záchranu. Obávající se, že případný soukromý provozovatel zásadně změní strukturu nemocniční péče. Do 1. května měla petice 7000 podpisů.

„Dalším krokem k zastavení celého procesu prodeje akcií litoměřické nemocnice a k vyvolání veřejné diskuse o dalším fungování nemocnice, bude podpisová akce k návrhu na vyhlášení místního referenda. V tomto referendu by se obyvatelé Litoměřic měli vyslovit pro nebo proti zastavení procesu směřujícího k prodeji akcií společnosti Nemocnice Litoměřice, a.s. soukromoprávnímu subjektu,“ uvedli zástupci petičního výboru v tiskovém prohlášení.

Požadavek za vyhlášení referenda však mohou mít už jen obyvatelé s trvalým bydlištěm v Litoměřicích. Organizátoři musí získat podpisy nejméně od 20 procent obyvatel města starších 18 let, což je asi 4000 podpisů. Pro akci vymezili pořadatelé čtyři místa ve městě.

Situaci nesledují jen zaměstnanci nemocnice a obyvatelé Litoměřic, ale i starostové okolních obcí. Ti se sejdou v úterý se zástupci petičního výboru, aby si vyslechli jejich argumenty, koncem května se pak starostové setkají s vedením Litoměřic. V minulých dnech je o to dopisem požádal starosta Ladislav Chlupáč. Setkání s petičníky i vedením města plánuje v květnu také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Ten nabídl začátkem roku litoměřické městské radě možnost převzetí nemocnice Krajskou zdravotní, která provozuje pět nemocnic v kraji.