V Moravskoslezském kraji onemocnělo klíšťovou encefalitidou 27 lidí

Foto: Pixabay

V Moravskoslezském kraji letos onemocnělo klíšťovou encefalitidou 27 lidí. Posledních osm případů přitom zaznamenali krajští hygienici v tomto týdnu. ČTK to řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Helena Šebáková. V celé zemi případů s touto infekcí přibývá. V roce 2016 jich bylo 565, předloni 687 a loni už 712.

„V tomto kalendářním týdnu zaznamenala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje osm nových případů klíšťových encefalitid. Onemocněly čtyři osoby z okresu Bruntál, tři lidé z Frýdecko-Místecka a jeden člověk z Ostravy,“ řekla.

Dodala, že téměř všichni nemocní uváděli přisátí klíštěte zejména na Jesenicku či v okolí Bruntálu. „Konkrétně se jednalo o lokality Lázně Jeseník, Rudná pod Pradědem, Andělská hora, Karlovice, okolí Krnovska, Frýdku-Místku a Třince. Nikdo z nemocných nebyl očkován proti klíšťové encefalitidě,“ dodala.

Podle Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu měla Česká republika s počtem více jak 700 onemocnění v loňském roce nejvíce hlášených případů klíšťových encefalitid ze všech zemí Evropské unie. V tomto roce bylo v Česku už evidováno 229 případů onemocnění.

„Vzhledem ke skutečnosti, že Česká republika je významnou zemí výskytu klíšťové encefalitidy a vzhledem k probíhajícím letním měsícům je třeba nepodceňovat prevenci této nákazy. Při pobytu v přírodě doporučujeme používat repelenty, nosit vhodné oblečení, nejlépe z hladkých, světlých materiálů, zejména dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Po pobytu v přírodě je důležité se ihned prohlédnout a v případě přisátí klíštěte, jej rychle a bezpečně odstranit,“ řekla. Nejúčinnější prevencí je však podle hygieniků očkování.