V Moravskoslezském kraji znovu vyráží do akce mobilní očkovací týmy

Vakcína, očkování. Ilustrační foto: pixabay.

Především v malých příhraničních a horských obcích Moravskoslezského kraje a také v odlehlých lokalitách regionu mají lidé nejmenší zájem o očkování proti koronaviru. Kraj už počátkem srpna do některých těchto míst poslal mobilní očkovací týmy. Zdravotníci možnost očkování nabídli neregistrovaným zájemců ve Vítkově na Opavsku, Osoblaze na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku, využilo ji tehdy 558 lidí.

S výjezdy mobilních očkovacích týmů chce kraj pokračovat i v dalších dnech, dnes odpoledne mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Ostrava zamíří do Fulneku na Novojičínsku. Uvedla to mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Nejnižší zájem o očkování je aktuálně zejména v příhraničních a horských oblastech, které se řadí do kategorie obcí s méně než 750 obyvateli. Nižší procento proočkovanosti evidujeme také v některých větších obcích v odlehlých lokalitách. Problém s nižší proočkovaností v těchto oblastech je způsoben zejména geografickým umístěním obcí,“ uvedla Birklenová. Naopak největší zájem o očkování je zejména v obcích, které jsou v blízkosti větších měst, ve kterých fungují očkovací místa. „Zároveň nelze ale říci, že by míra proočkovanosti obyvatel obce byla ovlivněna pouze geografickým umístěním obcí. Na výši proočkovanosti obyvatel v jednotlivých obcích působí také další faktory, například demografické složení obyvatelstva obce,“ řekla mluvčí.

Podle ní kraj i v následujících dnech nadále počítá s výjezdy mobilních očkovacích týmů. Kvůli přeočkování se vrátí do míst, kde už působily, ale při této příležitosti budou mít lidé také možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou od společnosti Johnson & Johnson.

Nově i Fulnek a Suchdol

Zdravotníci ale vyjedou i do nových lokalit. Už dnes odpoledne se lidé mohou nechat naočkovat na náměstí ve Fulneku a v sobotu bude tým nabízet očkování v Suchdole nad Odrou. Zájemci o očkování si znovu budou moci vybrat, zda chtějí jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson nebo dvoudávkovou vakcínu Pfizer/BioNTech. Mobilní očkovací tým fakultní nemocnice pak vyrazí 20. srpna do Kopřivnice a 21. srpna do Studénky na Novojičínsku. Zapojeny budou ale i další mobilní týmy, například z krnovské nemocnice. „Příští víkend vyjede očkovat bez registrace na Slezskou Hartu, kde v tu dobu budou závody dračích lodí. A dále byl aktivován mobilní očkovací tým Nemocnice Třinec, který aktuálně dojednává očkování na Jablunkovsku, kde je stále nízká proočkovanost,“ doplnila Birklenová.

Kraj chce znovu zopakovat i očkování ve vyloučených oblastech, kam už mobilní očkovací tým vysílal, ale zájem o očkování byl malý. „Toto očkování vidíme jako reálné počátkem září, jelikož v těchto oblastech je nejprve nutná široká osvěta, aby měl vůbec výjezd mobilního očkovacího týmu nějaký smysl a někdo přišel,“ doplnila mluvčí.

V regionu, kde žije zhruba 1,2 milionu obyvatel, byla alespoň jednou dávkou dosud naočkována zhruba polovina obyvatel. Dokončené očkování má přibližně 46 procent lidí. „Všeobecně platí, že s rostoucím věkem obyvatel roste míra proočkovanosti a naopak s klesajícím věkem obyvatel míra proočkovanosti klesá, což je do jisté míry způsobeno vakcinační strategií ČR. Nejnižší míru proočkovanosti v Moravskoslezském kraji evidujeme u dětí od 12 do 15 let, alespoň jednou dávkou je jich očkováno 12,5 procenta,“ řekla Birklenová.

ČTK, vlb