V motolské nemocnici vyroste ubytovna pro rodiče hospitalizovaných dětí

Foto: Nadační fond Dům Ronalda McDonalda

V motolské nemocnici v Praze se začal stavět dům, v kterém bude ubytování pro rodiče dlouhodobě nemocných dětských pacientů. Projekt za 70 milionů korun bude dokončen v polovině příštího roku. Média o tom informovala společnost HSF System, která budovu staví. Peníze na stavbu věnoval Nadační fond Dům Ronalda McDonalda.

V domě vznikne 21 pokojů. V budoucnu bude možné kapacitu navýšit o 15 pokojů přistavěním dalšího patra. Pro ubytované rodiče bude k dispozici společná kuchyně s jídelnou, obývací a pracovní prostor, bude tam také herna pro děti.

Nadační fond spojený s fastfoodovým řetězcem věnoval nemocnici peníze na výstavbu, uhradil projektové a přípravné práce a počítá i s hrazením provozu. Fond už dříve uvedl, že bydlení v domě bude pro rodiče, kteří dostanou doporučení lékaře, bezplatné.

Ve Fakultní nemocnici v Motole je největší onkologické a hematologické centrum pro děti. Zhoubné onemocnění se ročně v Česku odhalí asi u 350 dětí, z toho zhruba polovina je diagnostikována právě v motolské nemocnici. Děti s těmito nemocemi stráví v nemocnici zpravidla měsíc či více. Kromě dětských onkologických pacientů do nemocnice podle jejího webu ročně míří asi 13 tisíc dětí, přičemž sedm z deseti dětských pacientů je mimopražských a potřebují ubytování. Nárok na ubytování jednoho rodiče mají ze zákona jen děti do šesti let, ostatním nemocnice nabízí bydlení na nemocniční ubytovně. Podle dřívějších informací ji využívá kolem 25 lidí měsíčně. V areálu byla v minulosti ubytovna nadačního fondu Klíček, ta ale po sporech s nemocnicí skončila.

Společnost McDonald’s od roku 1974 zakládá ve světě charitativní organizace sdružené pod hlavičkou Ronald McDonald House Charities. Jejich cílem je nabídnout ubytování rodinám dlouhodobě nemocných pacientů a budují proto takzvané Domy Ronalda McDonalda. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda působí v ČR od roku 2002.

ČTK, vlb