V Německu postupně zastavují očkování AstraZenekou pro všechny mladší 60 let

Angela Merkel. Zdroj: Pixabay

Berlín, Mnichov a Braniborsko oznámily, že přestávají očkovat lidi mladší 60 let vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Uvedly to místní úřady. V úterý večer se bude konat mimořádné jednání za účasti kancléřky Angely Merkelové, zástupců spolkového ministerstva zdravotnictví a jednotlivých německých zemí o dalšímu postupu s preparátem od britsko-švédského konsorcia.

V Německu se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána.

Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová uvedla, že zákaz očkovat lidi mladší 60 let přípravkem od AstraZeneky je preventivní. Berlín chce, aby posudek o preparátu vypracovali odborníci z Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.

Lékař z prestižní berlínské kliniky Charité Leif Erik Sander na twitteru napsal, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu naočkovaných vakcínou společnosti. „Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace,“ uvedl.

Agentura DPA s odvoláním na předběžné dokumenty stálé očkovací komise (Stiko) uvádí, že vakcína proti covidu-19 bude v Německu „zpravidla“ doporučena pro lidi starší 60 let. Použití pro osoby pod touto věkovou hranicí bude možné po „posouzení ze strany lékaře, individuálním přijetí rizika a důkladném vysvětlení“. Stálá očkovací komise působí při Institutu Roberta Kocha.

Německo kvůli podezřelým případům mozkové žilní trombózy v polovině března dočasně pozastavilo imunizaci AstraZenekou, ale po kladném závěru Evropské lékové agentury (EMA), která vedlejší účinky preparátu prověřovala, očkování po několika dnech znovu obnovilo. Stejně postupovalo i několik dalších evropských zemí.

ČTK