V nemocnici Rychnov n.K. mají nákazu další tři zdravotníci

Foto: reprofoto ČT

Testy na covid-19 dnes prokázaly nákazu u dalších třech zaměstnanců krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Celkem tam má potvrzený covid-19 sedm zdravotníků, všichni pracují na chirurgickém oddělení, jsou v izolaci. U žádného z pacientů se nákaza dosud nepotvrdila, řekla dopoledne ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Dnešní výsledky jsou z testování, které podstoupilo 71 lidí, včetně deseti pacientů. V nemocnici na oddělení chirurgie platí zákaz návštěv.

„Chirurgie rychnovské nemocnice nadále poskytuje akutní výkony, plánované operativní výkony byly ale pozastaveny,“ řekl ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Podle zástupců kraje ochromení chodu nemocnice nehrozí. „Celkem sedm zdravotníků nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je pozitivních. Tento počet není ohrožující pro chod oddělení, takže je stále možné rychnovské chirurgické oddělení udržet v chodu se službami lékařů a sester s prokázaným negativním testem na covid-19. Otestováno bylo celkem 84 osob, u dalších se na výsledky čeká,“ řekla ČTK Chytilová.

Nemocnice spolupracuje s Krajskou hygienickou stanicí v Hradci Králové, pokračuje další trasování kontaktů, testování proto bude průběžně pokračovat, uvedli zástupci krajských nemocnic.

Testování spustila zpráva o nákaze u jedné zdravotní sestry, u níž pozitivitu na covid-19 odhalil ve čtvrtek 13. srpna preventivní test po dovolené v zahraničí. Neměla žádné příznaky. V pátek testy na covid-19, které se týkaly 13 zdravotníků, prokázaly nákazu u tří pracovníků nemocnice.

V Královéhradeckém kraji nejde o první případ potvrzené nákazy koronavirem mezi zaměstnanci krajské nemocnice, vždy šlo o jednotlivce, plošné šíření nebylo dosud potvrzeno.

Přestože počet potvrzených nákaz v Královéhradeckém kraji roste, region patří stále mezi nejméně zasažené kraje v ČR. Za dobu pandemie bylo v kraji k dnešku zjištěno 422 potvrzených nákaz, přičemž za posledních 24 hodin je to nárůst o 12 případů. V kraji bylo zjištěno 76,5 případu na 100.000 obyvatel. 

čtk,jš