V nemocnici v Brně bude možné anonymní a bezplatné testování HIV

Ve Fakultní nemocnici Brno začne ve čtvrtek 28. listopadu fungovat nové testovací centrum na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C. Test poskytne zdarma a anonymně, řekl novinářům Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc, která bude službu nabízet. Centrum bude přístupné v pavilonu B v prostorách kliniky infekčních chorob každý čtvrtek od 15:00 do 18:00. V případě odhalení nemoci může zájemce využít nemocniční léčby.

V nemocnici už funguje HIV centrum, které léčí pacienty s virem HIV a AIDS. Lidem také nabízějí možnost testů, není však anonymní na rozdíl od nového místa, které bude provozovat Česká společnost AIDS pomoc. „Systém testování je odlišný od běžného zařízení, kde musí člověk uvést jméno a příjmení. U nás je testování anonymní. Člověk si na základě přiděleného kódu může přijít za týden pro výsledky,“ uvedl Pavlát. Součástí služby je i poradenství před testem.

Podle Pavláta se v poslední době uskutečnila čtyři testování v sanitkách v Brně, při kterých si nechalo odebrat krev asi 150 lidí. U dvou z nich se zjistilo HIV. „Důležité je co nejdříve zjistit, že je člověk nakažený, aby se dala zahájit léčba. Neléčená infekce je smrtelná. Díky léčbě lze onemocnění naprosto zásadně zvrátit,“ uvedla lékařka nemocničního HIV centra Svatava Snopková. Podle ní v minulosti nebyla žádná léčba a lidé s AIDS umírali do deseti let, průlomový byl rok 1996, kdy se našla účinná léčba. Vir HIV, z něhož může propuknout AIDS, je však zatím nevyléčitelný. Současná medicína ale umožňuje, aby lidé při včasné léčbě žili kvalitní život, který podle Snopkové není kratší oproti zdravým lidem, navíc se téměř na nulu snižuje riziko přenosu viru.

Společnost provozuje devět checkpointů, a to v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Otravě, Olomouci, Teplicích, Ustí nad Labem, Ustí nad Orlicí a nově v Brně. Na jižní Moravě nabízejí bezplatné anonymní vyšetření například Státní zdravotní ústav a hodonínská nemocnice. U dalších organizací je buď za poplatek, nebo testy nejsou anonymní.

V ČR bylo v 80. letech několik desítek případů HIV, od té doby vzrostl počet případů na více než 3500. Na jižní Moravě je od té doby více než 270 případů, z toho asi 30 lidí zemřelo.

ČTK