V nemocnici v Rychnově n. Kněžnou jsou čtyři nakažení zdravotníci

Foto: Nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Čtyři zdravotníci z krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou mají covid-19, všichni pracují na chirurgickém oddělení, jsou v izolaci. Nemocnice dnes vyhlásila preventivní zákaz návštěv na všech odděleních. Testování pokračuje u dalších zaměstnanců a také pacientů. Podle zástupců kraje ochromení chodu nemocnice nehrozí.

U tří zdravotníků nákazu prokázalo dnešní testování na covid-19, které podstoupilo 13 zaměstnanců zařízení. Testování spustila zpráva o nákaze u zdravotní sestry, u níž pozitivitu na covid-19 odhalil ve čtvrtek 13. srpna preventivní test.

„Neměla žádné příznaky. V době, kdy u ní byl covid-19 potvrzen, byla několik dní na dovolené. Šlo o preventivní test. Okamžitě podala zprávu do nemocnice a rozběhlo se testování na oddělení,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Testování podle ní podstoupí desítky lidí – pacienti i personál.

Příjem pacientů na oddělení chirurgie rychnovské nemocnice byl obnoven. „Podařilo se postavit směny tak, aby sloužil zdravotník, který má negativní test. Všichni sloužící zdravotníci (z oddělení) mají prokázaný negativní test,“ řekla Chytilová.

Ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí začíná trasování dalších kontaktů. „Jakmile bude testování v nemocnici ukončeno a všichni zaměstnanci, u kterých se nákaza prokáže, izolováni, opatření v nemocnici se opět uvolní,“ uvedla Chytilová.

V Královéhradeckém kraji nejde o první případ potvrzené nákazy koronavirem mezi zaměstnanci krajské nemocnice, vždy šlo o jednotlivce, plošné šíření nebylo dosud potvrzeno.

Královéhradecký kraj zůstává mezi nejméně zasaženými regiony. Za dobu pandemie bylo v kraji zjištěno 410 potvrzených nákaz. Je to kumulativně 74,32 případu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kde bylo 69,71 případu nákazy na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

čtk,jš