V nemocnicích je 670 pacientů s covid-19, 131 v těžkém stavu

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s covid-19, z toho 131 v těžkém stavu. Laboratoře v ČR za čtvrtek odhalily 2913 nových případů koronaviru. Většina pacientů je s mírným průběhem nemoci. Roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku září se počet hospitalizovaných zvýšil bezmála na čtyřnásobek, ve vážném stavu je přibližně třikrát více lidí než počátkem měsíce.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví mluvil o možném nedostatku nemocničních lůžek s ventilátory, pokud by nových případů přibývalo několik týdnů stejným tempem jako dosud. Zopakoval, že je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem-19 a bez něj. Začít kapacity lůžek plánovat je potřeba zejména v Praze, uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Nárůst potvrzených případů nákazy výrazně zrychlil v září. V předchozích měsících denní přírůstek ani jednou nepřekročil hranici pěti set nakažených, v září byl naopak pouze dvakrát pod ní. V tomto týdnu přibylo od pondělí do čtvrtka 9088 nakažených, v minulém týdnu to za stejné období bylo 7962 případů.

Od začátku září zemřelo v Česku 142 lidí s koronavirem, z toho téměř polovina za posledních sedm dní. Za celý srpen zemřelo 45 lidí s covidem a v červenci 35. Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí.

Roste i počet testů. V posledních deseti dnech jich laboratoře šestkrát provedly více než 20 000. Od března odhalily testy v ČR 58 374 nakažených. Z nich se 27 382 lidí z nemoci vyléčilo.

JŠ/ČTK