V nemocnicích Zlínského kraje se narodilo méně dětí než loni

Novorozenec, ilustrační foto

Ve čtyřech nemocnicích vlastněných Zlínským krajem se za první pololetí letošního roku narodilo 2473 dětí, meziročně o 155 méně. Pokles ve srovnání s předchozím rokem hlásí porodnice ve Zlíně a Kroměříži, naopak nárůst počtu porodů zaznamenaly nemocnice ve Vsetíně a v Uherském Hradišti.

Ve zlínské porodnici přišlo od ledna do června na svět 1030 dětí, tedy o 210 méně než za první pololetí roku 2018. Pokles evidovala i Kroměřížská nemocnice, kde se narodilo 308 dětí, což bylo o 34 méně než v prvním pololetí minulého roku. Mírně však narostl počet porodů ve Vsetínské nemocnici, a to z loňských 419 na letošních 428. „Největší nárůst v počtu narozených dětí pak hlásí Uherskohradišťská nemocnice, kde se za první pololetí letošního roku narodilo 707 dětí, tedy o 80 dětí více než v roce předchozím,“ uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Podle Martina Trhlíka, primáře gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, se pokles počtu narozených dětí projevuje v celé České republice. „Souvisí pravděpodobně s cyklickým kolísáním počtu porodů. V naší porodnici jsme zaznamenali méně porodů v první čtvrtině roku, v dalších měsících už se ale čísla srovnala do normálu a červen i červenec zatím patří k nejsilnějším měsícům roku,“ uvedl Trhlík.

Jak v červnu, tak v červenci, přišlo ve zlínské porodnici na svět bezmála 200 novorozenců. Výjimečný byl pro tamní zaměstnance především uplynulý týden, kdy se v nemocnici narodilo během pouhých tří dnů hned šestero dvojčat. Všechna byla v pořádku. Neobvyklou událost umocnil podle Havrlanta fakt, že se čtvery dvojčata narodila ve Zlíně v jeden den, a to ve středu 24. července.