V Olomouckém kraji se za první pololetí letošního roku narodilo ve zdejších šesti porodnicích 3185 dětí, meziročně o 175 méně. Pokles hlásí všechny nemocnice kromě porodnice v Přerově a v Šumperku. Největší úbytek pocítila Fakultní nemocnice v Olomouci, kde přišlo na svět o sto dětí méně, celkem 1160. O pět desítek porodů méně zaznamenali zdravotníci v nemocnici ve Šternberku a v Prostějově.
V olomoucké fakultní nemocnici, kam jsou soustředěny také nejrizikovější porody z celého kraje, se loni od začátku roku do konce června narodilo podle tehdejších informací porodnice 1260 dětí. „Letos máme za první pololetí celkem 1137 porodů, z toho je 1160 narozených dětí,“ řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
Fakultní nemocnice přitom do značné míry určuje počet narozených dětí v regionu. Loni zde byl počet ve srovnání s předchozím rokem vyšší v pololetí, v konečném součtu na konci roku však byl o 37 novorozenců nižší než v roce 2017.
Přírůstek co do počtu narozených dětí eviduje přerovská nemocnice. Loni zde přišlo na svět za první pololetí 371 dětí, letos 404. V prvním pololetí letošního roku vyhledalo porodnici Nemocnice Přerov 402 žen, do porodních knih přerovští zdravotníci zapsali 404 dětí. Mezi novorozenci byly dva páry dvojčat, uvedla mluvčí společnosti Radka Miloševská.
Více dětí než ve stejném období loňského roku zaznamenala šumperská porodnice. Podle loňských statistik zde přišlo na svět za pololetí 425 dětí, letos o pět více. „Porodnice šumperské nemocnice tak potvrzuje, že je mezi maminkami stále velmi oblíbená, jako jedna z mála porodnic v Olomouckém kraji totiž nezaznamenala pokles porodnosti,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Hanke. Podle zástupců nemocnice k tomu přispělo například to, že porodnice zrekonstruovala porodní sál, na kterém nechybí relaxační vana nebo klimatizace.
Pokles o 55 dětí naopak zaznamenala porodnice ve Šternberku, kde přišlo na svět za první pololetí 490 novorozenců, mezi nimi i troje dvojčata. Podobný propad zaznamenali i v prostějovské porodnici, kde se narodilo 396 dětí, loni během prvního pololetí to bylo 447 novorozenců. Celkem 130 dětí se narodilo v Jesenické nemocnici, proti stejnému období loňského roku to bylo o sedm dětí méně.
Podle porodníků převažují u novorozenců klasická česká jména, objevují se však i exotická. „Mezi čerstvě narozenými miminky byly dívky se jménem Zoja, Marion, Loreta, Timea, Malvína, Eulalie a chlapci pojmenováni Natanael, Jeroným, Metoděj, Kabir, Timon, Fabián,“ uvedla vrchní sestra porodnicko-gynekologického oddělení Nemocnice Šternberk Radka Sedláčková.