V Ostravě otevřou Centrum postcovidové péče

Fakultní nemocnice Ostrava. Foto: wikipedia

Fakultní nemocnice Ostrava má nové Centrum postcovidové péče. Bude se starat o pacienty, kteří po prodělaném onemocnění stále trpí zdravotními problémy. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Centrum se otevře v úterý a bude v provozu v pracovních dnech od 7:00 do 15:30.

Pracoviště bude sídlit v prostorách ambulantní části Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy v pavilonu T. Pneumologové budou případné zdravotní komplikace pacientů řešit s lékaři z pracovišť, která mají s následky covidu souvislost. Vedoucím lékařem postcovidového centra je primář Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy Bedřich Porzer. Na nové pracoviště se pacienti mohou objednávat s doporučením od svého praktického lékaře, případně specialisty, se kterým postcovidové problémy řeší.

Postcovidový syndrom může způsobit například extrémní únavu, dlouhotrvající kašel, dušnost, bolesti na hrudi i svalovou slabost. Pacienti mohou mít zvýšenou teplotu, poruchy paměti, poruchy soustředění, změny nálad, někdy doprovázené depresí a dalšími duševními problémy. Rovněž mohou trpět poruchami spánku, bolestmi hlavy, bolestmi kloubů či bodavými bolestmi v rukou a nohou. U mnohých pacientů ale lékaři zaznamenávají také zažívací obtíže, trvající ztrátu chuti a čichu, kožní projevy různého typu nebo poruchy srdečního rytmu.

„Jde o soubor příznaků, které přetrvávají nebo se vyvíjejí i po 12 a více týdnech od vzniku onemocnění covid-19, a nejsou vysvětlitelné jinou příčinou. Zároveň jsme pro tyto pacienty vyčlenili u nás na lůžkovém oddělení deset postelí, a pokud bude potřeba, jejich počet navýšíme. Od 1. června fungujeme opět v normálním režimu, což znamená, že nepřijímáme k hospitalizaci covid pozitivní pacienty. O ty bude nadále pečovat Klinika infekčního lékařství,“ uvedl Porzer. Dětským pacientům, u kterých se projeví postcovidové potíže, zajistí péči lékaři Kliniky dětského lékařství.

ČTK, vlb