V ostravském domově pro seniory se objevila nákaza COVID-19

V ostravském Domově pro seniory Iris se u pracovnice přímé péče potvrdila nákaza COVID-19. Dnes to twitteru uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Potvrdil to i ředitel zařízení Michal Mariánek a řekl, že v domově nyní zdravotníci dělají odběry. Dodal, že kvůli nákaze bude mít problém s personálem.

„Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty. Ona i pracovníci, se kterými přišla do kontaktu, jsou v karanténě. Postupujeme podle připraveného krizového plánu v součinnosti s krajskou hygienickou stanicí,“ uvedl Macura.

V zařízení je 104 klientů. Mariánek před 09:00 uvedl, že v domově je odběrová sanita. Domov se o onemocnění své pracovnice dozvěděl v pondělí v podvečer. „Udělali jsme změny tak, abychom tady měli lidi, kteří s ní nepřišli do kontaktu,“ uvedl Mariánek.

Podle něj v zařízení už delší dobu fungují režimová opatření, jako je například pravidelné měření teploty. „Dobrá zpráva je, že nikdo z klientů zatím neměl teploty, ani příznaky. Ani nikdo ze zaměstnanců,“ uvedl Mariánek. Je ale nutné počkat na výsledky testů, které by mohl mít k dispozici odpoledne. Také u nakažené zaměstnankyně je podle ředitele onemocnění zatím mírné.

Pracovnice podle ředitele do zařízení telefonovala v sobotu s tím, že se necítí dobře, a zůstala doma. Testy u ní prokázaly onemocnění COVID-19. Mariánek řekl, že zařízení je v kontaktu s městem, které je jeho zřizovatelem, a také s krajem. Kvůli karanténě dalších zaměstnanců je už nyní jasné, že bude mít personální problémy a bude potřebovat zřejmě výpomoc studentů. Kraj rovněž podle Mariánka uvedl, že je připraven do zařízení přidat ochranné pracovní prostředky.

V Moravskoslezském kraji je evidováno 278 lidí s nemocí COVID-19. Největší nárůst počtu nakažených mělo za pondělí Karvinsko. V celém Česku je aktuálně 3002 pozitivně testovaných, 23 lidí nákaze podlehlo, 25 se vyléčilo.

Kraj v pondělí apeloval na zaměstnance zařízení pro seniory i léčebny dlouhodobě nemocných, aby striktně dodržovali hygienická opatření a další nařízení. Hejtman připomněl, že největší riziko, že se onemocnění do těchto zařízení dostane, přináší právě pohyb personálu.

Domovy pro seniory a další pobytové sociální služby musejí od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Poté je umístí po dobu 14 dní na samostatný pokoj. Mimořádné opatření má omezit šíření nákazy mezi staršími lidmi, kteří jsou nejrizikovější skupinou. Onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, se objevilo už v několika domovech pro seniory v zemi. Několik vážně nemocných klientů těchto domovů, kteří se nakazili, zemřelo.

ČTK