V Podolsku na orlické přehradě platí zákaz koupání

Podolsko. Foto: kudyznudy.cz

U tábořiště Podolsko na orlické vodní přehradě hygienici vyhlásili zákaz koupání. Platí až do odvolání. Na některých dalších pozorovaných místech v kraji hygienici evidují nárůsty ukazatelů výskytu sinic a chlorofoylu-a. Ze sledovaných přírodních koupališť v Jihočeském kraji mají naopak nejvhodnější vodu ke koupání pláže okolo Lipna nad Vltavou. ČTK to dnes sdělil Vratislav Heinige z jihočeské hygienické stanice.

„U veřejného tábořiště Podolsko na orlické přehradě došlo k významnému zhoršení kvality vody od minulého týdne. Je tam vydáván dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání. Jde o markantní zhoršení, je tam riziko poškození zdraví,“ řekl Heinige. Dodal, že vydaný zákaz má fungovat jako varování pro veřejnost a není vymahatelný. Voda není vhodná ke koupání ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku. „Podepisují se tam dlouhodobé výkyvy jakosti vody z mikrobiologického hlediska,“ podotkl Heinige.

Ve vodě u nádrže Orlík – Radava se vyskytuje vyšší hodnota chlorofylu-a a vodní květ, ale nadále je vhodná ke koupání coby voda s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Osprchovat se čistou vodou radí hygienici po návštěvě rybníku Hejtman na Třeboňsku a pláži Horní Planá u Lipna nad Vltavou. Na obou místech je zhoršená jakost vody a vyšší výskyt chlorofylu-a a sinic.

Nejčistší voda je na plážích Černá v Pošumaví a Lipno nad Vltavou. Na obou místech má voda jen mírně zhoršené vlastnosti.

ČTK